A Greenpeace a szerkesztőségünkbe is eljuttatott sajtóközleményben üdvözlte, hogy a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal jelentősen csökkentette a komáromi SK akkumulátorgyárak egészségkárosító NMP-kibocsátási határértékeit. Az új előírás szerint az NMP-t is tartalmazó illékony oldószerek (VOC) kibocsátása a korábbi 150 mg/m³ helyett 1 mg/m³-re csökkent.
A Greenpeace már 2024 nyarán hivatalos levélben kérte a hatóságot, hogy módosítsa az SK cégcsoport akkumulátorgyárának és a mellette lévő NMP feldolgozó üzem környezethasználati engedélyét. Az NMP, amely szaporodási képességeket károsító anyagnak minősül, komoly egészségügyi kockázatokat jelent. A zöld szervezet álláspontja szerint a korábban engedélyezett magas kibocsátási szint szabálytalan és veszélyeztette a helyi lakosságot.
A hatósági szigorítások azután erősödtek meg, hogy kiderült: a gödi Samsung SDI gyárból 2021-ben 81 tonna NMP oldószer kerülhetett a levegőbe. Az új jogszabályok értelmében az új beruházók számára azonnal, a már működő üzemek számára pedig legkésőbb 2028 januárjáig érvénybe lép az 1 mg/m³-es határérték.
Bár a Greenpeace pozitív lépésként értékeli a komáromi gyár kibocsátásának csökkentését, sajnálatosnak tartja, hogy az akkumulátorüzemek melletti JWH Kft. NMP-feldolgozójára ezek a szigorúbb előírások nem vonatkoznak. A szervezet továbbra is figyelemmel kíséri az akkumulátorgyárak működését és kibocsátásait, és további szigorításokat sürget.
A Greenpeace szerint a hatóságoknak biztosítaniuk kellene, hogy az akkumulátoripari létesítmények szennyezésmentesen működjenek, továbbá egy stratégiai környezeti vizsgálatot kellene készíteniük az iparág környezetre gyakorolt hatásairól, valamint addig nem szabadna újabb akkumulátoripari létesítményeket engedélyezni Magyarországon, amíg ezek a feltételek nem teljesülnek.
(Nytiókép: Dörgő Zsuzsi / Greenpeace)
Szólj hozzá