A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást minden magyarországi telephellyel rendelkező gépjármű üzembentartójának kötelező megfizetni, és azt folyamatosan megújítani. Magyarán, ha van bármilyen gépjárműve, az Ön által választott időközönként át kell utalni a biztosítónak a megállapított összeget. A továbbiakban arról olvashat, miért fontos megújítani a biztosítást, de azt is megmutatjuk, hogyan választhatja ki az Ön számára legkedvezőbb biztosítási feltételeket.
Miért fontos a biztosítás?
A KGFB azért fontos, mert ha bármilyen balesetet okoz a járművel, nem Önnek, hanem a biztosítónak kell az okozott károkat megfizetni. Ne feledje, hogy a biztosítás nem egy választható dolog, tehát nem apellálhatunk arra, hogy „velünk úgysem történhet semmi rossz”!
A biztosítás mindkét balesetben érintett fél érdekeit szolgálja. Az okozott kárt akkor is megtérítik a károsultnak, ha a károkozó nem tudja azt kifizetni. Az érvényes biztosítás a károkozót is védi a hirtelen magas kiadásoktól, sok esetben az okozott kár teljes egészét megfizeti a biztosító a károsultnak. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra vonatkozó szabályokat egyébként a 2009. évi LXII. törvény rögzíti.
Fizessen időben, és nem érheti meglepetés!
A hétköznapok rohanásában előfordulhat, hogy elmarad a KGFB befizetése. Érdemes feljegyezni a naptárba a fizetési határidőket, vagy emlékeztetőt beállítani a telefonon, így nem érheti kellemetlen meglepetés egy kis koccanás esetében sem.
Ha csoportos díjbeszedést állított be, ellenőrizze, hogy levonták-e a biztosítás összegét a megadott időpontban.
A biztosítási díjat akkor is meg kell fizetni, ha nem kapunk postai csekket vagy külön értesítést a fizetési határidőről. Ha nem kerül a biztosító számlájára a pénz időben, a biztosítás megszűnik. Bár valamennyi türelmi időt szoktak adni a biztosítók, érdemes pontosan fizetni a KGFB-t, így biztosan folyamatos marad a szolgáltatás.
Milyen gépjármű kategóriákra kell KGFB-t fizetni?
A 20/2009. (X.9.) PM rendelet szerint az alábbi járművekre kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kötni:
- Személygépkocsik (M1 gépjármű-kategória)
- Motorkerékpárok (L3e, L4e, L5e, L7e gépjármű-kategória)
- Autóbuszok (M2, M3 gépjármű-kategória)
- Trolibusz (elektromos felsővezetékhez kötött, M3 gépjármű-kategória)
- Tehergépkocsik (N1, N2, N3 gépjármű-kategória)
- Pótkocsik, félpótkocsik (O1, O2, O3, O4, R1, R2, R3, R4 gépjármű-kategória)
- Mezőgazdasági vontatók (T1, T2, T3, T4, T5 gépjármű-kategória)
- Lassú járművek
- Munkagépek (S1, S2 gépjármű-kategória)
- Segédmotoros kerékpárok (L1e, L2e gépjármű-kategória)
- Négykerekű segédmotoros kerékpárok (L6e gépjármű-kategória)
Honnan tudhatja, hogy mennyi biztosítást kell fizetnie a saját gépjárművére?
Ha Ön még nem rutinos a KGFB-befizető, érdemes felkeresni egy szakértőt, aki segít kiválasztani a legmegfelelőbb biztosítást. Az biztosítási szakértők mindig friss tudással bírnak az elérhető legkedvezőbb konstrukciókról, és sok olyan körülményt is figyelembe vesznek a biztosítás megkötésekor, amire laikusként nem is gondolnánk.
Sok segítséget találhat az interneten a biztosítás megkötéséhez, ha inkább egyedül bonyolítaná le a szolgáltatás megrendelését. Érdemes alaposan utánajárni az elérhető biztosításoknak és feltételeknek, hiszen egy kis odafigyeléssel sokat spórolhat! A biztosítási összeg megállapításához használjon online kalkulátort. Sokaknak segített már a Biztoshely kötelező biztosítás kalkulátora.
Szólj hozzá