Keresés
Close this search box.
young sporty woman with pepper kitchen

Az egyszerűség mesterműve – a szakaszos diéta lépésről-lépésre

Nagyon sok ember kíváncsi arra, hogy mely diétával vagy fogyókúrával lehet gyorsan megszabadulni a felesleges kilóktól. A soron következő cikkben megosztom veletek hogyan is épül fel a szakaszos diéta, mit kell szem előtt tartani, és számodra is érthető lesz, hogy miért is sikeres ennyire ez a diéta.

Azt mondják, hogy a fogyókúra vagy életmódváltás a konyhában kezdődik, de szerintem az első lépés sokkal inkább fejben dől el: először is el kell döntened, hogy tényleg le akarsz-e fogyni, és ezért hajlandó vagy-e áldozatokat is hozni.

Nem foglak azzal hitegetni, hogy könnyű lesz és gyors, ugyanis a fogyókúra és életmódváltás kezdete nehéz, és természetesen lemondásokkal is jár, de biztos lehetsz abban, hogy tényleg megéri!

Az időszakos böjt, vagy akár nevezhetjük szakaszos koplalás diétának is, azért tűnik annyira egyszerűnek és követhetőnek, mert alapvetően az étkezések ritmusát, időbeni eloszlását helyezi keretek közé. Szó szoros értelmében nem diéta, hiszen nincs konkrétan megszabott étrend, ugyanakkor nem is ajánlott korlátlanul azt enni, amit és amennyit csak szeretnénk. Nagy előnye, hogy meglehetősen könnyű betartani, nem kell kalóriát, szénhidrátot vagy fehérjét számolni.

Ezért is remek és sok embernek bevált, mert valójában semmit sem tilt, csak javasolt az ajánlott mennyiségeket szem előtt tartani.

Azért van egy rossz hírem: nem lehet korlátlanul fogyasztani a szénhidrátot, fontos az egyensúlyra figyelni, főleg az egészséged miatt is. Az olyan típusú embereknek, mint amilyen én is vagyok, akik szeretik a szénhidrátot, amint eltervezik, hogy holnaptól nem esznek, onnantól kezdve minden pillanatban csak a kakaós csigán jár az eszük… 

Mint az előbb is említettem, ebben a böjtben a leglényegesebb az időbeni eloszlás.

A 16:8 diétában inkább a nap folyamán elfogyasztott étel mennyiségét korlátozzák, és nem az elfogyasztani kívánt ételeket, napi 8 órát jelöl ki étkezési fázisnak, míg a fennmaradó 16 órát a böjtölésnek. Habár a 16 óra koplalás soknak tűnhet, ez magába foglalja az alvás idejét is. Az elmélet szerint az evés nélküli időszakban történő ébrenlét és edzés arra kényszeríti a testet, hogy a zsírszöveteket használja energiaforrásként. 

Mivel legtöbbször az anyagcsere a reggeli órákban gyorsabb és hatékonyabb, így érdemes a 8 órát úgy időzítened, hogy minél korábban induljon a napod, mivel így könnyebben égeted el a kalóriákat, persze ebben az esetben több idő marad délután és este a „koplalásra”. Ha más ritmusban élsz, vagy éjjeli bagoly vagy, akkor is tudod tartani az időpontokat, csak később kell elfogyasztanod az első ételt. Ebben a maradék 16 órában tehát nem ehetsz semmit, viszont fontos a nap folyamán a sok folyadékbevitel, főként víz, tea, de akár kalóriamentes üdítő vagy kávé formájában is bevihető.

Előnye még, hogy segít csökkenteni az éhségérzetet, egyensúlyba állítja a hormonokat, segíthet megelőzni a cukorbetegség kialakulását.

Mielőtt azonban elkezded a szakaszos böjtölést, mindenképpen kérd ki orvosod véleményét, mert vannak gyógyszerek, amiket kifejezetten tilos éhgyomorra bevenni. Nem ajánlott ez a fajta étkezési beosztás a cukorbetegeknek; ha babát tervezel vagy már állapotos vagy; ha valaha is étkezési zavarral küzdöttél; vagy ha valamilyen gyógyszert kell szedned a reggeli vagy az esti órákban.

(Szerző: Kerata Dóra, nyitókép: freepik)

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top