A világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf olimpiai csúccsal nyert aranyérmet 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyének szerdai napján. A szám másik magyar indulója, Kenderesi Tamás a negyedik helyen végzett.
A BHSE 21 éves világklasszisa már az első 50-en élre állt, hiába kezdett be tőle megszokott módon a dél-afrikai Chad le Clos, London ötkarikás bajnoka. Milák féltávnál ugyan visszaesett a harmadik helyre, de a második százra fordulva magabiztos előnyre tett szert, mert közvetlen riválisai fáradni kezdtek, míg a Rióban bronzérmes Kenderesi szokásos taktikájával versenyzett, azaz a mezőny hátsó felében, hatodik-hetedik helyen tempózott energiát spórolva az utolsó 50 méterre.
A hajrában már csak az volt a kérdés, hogy Milák milyen idővel diadalmaskodik, végül 1:51.25 perccel, minden idők harmadik legjobb eredményével, amellyel megdöntötte a legendás Michael Phelps pekingi, 2008-as olimpiai csúcsát. Eközben a Rióban bronzérmes Kenderesi egészen a negyedik helyig jött fel, végül 1:54.52 perccel csapott a célba, hét századdal lemaradva a bronzéremről.
„A verseny előtt elszakadt a gatyám, így már beugráskor tudtam, hogy nem lesz meg a világcsúcs. Egy ilyen kis apróság is teljesen kiszakítja az embert a fókuszból. De nem vagyok csalódott, akár holnap Kecskeméten is lehet világcsúcsot úszni” – mondta Milák, aki hozzátette, most még azért van dolga Tokióban, mert szeretné megismételni a mostani sikerét 100 méteren is.
„Sokan előre a nyakamba akasztották ezt az aranyérmet, de ugyanolyan komolysággal készültem erre a versenyre, mint bármelyik másikra korábban. A legfontosabb, hogy megvan az olimpiai bajnoki cím, az időket majd lehet kergetni ezután” – ezt már a hivatalos sajtótájékoztatón nyilatkozta a Budapesti Honvéd SE Európa-, világ- és immár olimpiai bajnoka, aki 1:51.25 perces győztes idejével elmaradt saját világcsúcsától. – „Olyan nagy súlya van ennek az aranyéremnek, mint amennyi energiát belém fektettek a körülöttem lévők„.
„A 100 méter pillangón nincs elvárásom az időeredményt illetően, ott csakis a helyezés érdekel” – tette hozzá a folytatásról. – „Az olimpia után viszont két hónapig nem akarok medencét látni„.
Korábban Milák úgy nyilatkozott, hogy a 200 méter pillangó olimpiai bajnoki címe után szívesen fejlesztené és kipróbálná magát más számokban. Ezzel kapcsolatban mosolyogva úgy fogalmazott, az egyéves halasztás után megrendezett tokiói játékokra utalva, hogy „a világ nyert egy évet”. Az viszont nem derült ki, hogy pontosan milyen számokra gondolt, mivel elmondása szerint azt majd az csak az újrakezdéskor beszélik át az edzőjével.
A dobogósok sajtótájékoztatóján a versenyről kifejtette, olyan váratlan helyzetekre, minthogy elszakadt a gatyája, nem lehet felkészülni. Ugyanakkor azt kiemelte, jó volt látni és hallani a magyar úszó csapat tagjait a lelátón, sok erőt adott neki a biztatásuk, ha már nézők nem lehettek a Tokiói Vizes Központban.
„Kristóf miatt lehetetlen volt nyerni” – válaszolt egybehangzóan a szám dobogósainak sajtótájékoztatóján az ezüstérmes japán Honda Tomoru és a bronzérmes olasz Federico Burdisso arra a kérdésre, hogy az aranyért ugrottak medencébe, vagy tudták, hogy ezúttal csak a második helyre lehet esélyük.
A következő kérdést ismét Milák kapta, aki viszont nem tudott szó nélkül elmenni a szerinte tiszteletlen kérdés mellett: „Engem bosszant ez a kérdés, hogy csak az ezüstért versenyeztek volna, mert ez tiszteletlen velük szemben. Ha én megadom nekik a tiszteletet, akkor másnak is meg kellene„.
Milák a magyar olimpiai csapat harmadik érmét, közte a második aranyát nyerte a japán fővárosban.
Wladár Sándor szerint Milák kvalitásait mutatja, hogy ilyen helyzetben is győzött
A Magyar Úszó Szövetség elnöke szerint Milák Kristóf kvalitásait jól mutatja, hogy még azon a borzasztó helyzeten is túl tudta tenni magát, hogy nem sokkal a 200 méter pillangó olimpiai döntője előtt elszakadt a nadrágja.
Az 1980-ban Moszkvában olimpiai bajnok Wladár Sándor elmondta, a szövetség munkatársaival, illetve Gergely Istvánnal, a Budapesti Honvéd SE elnökével közösen nézték a finálét, és ugyan a pezsgő be volt készítve, ő rettentően tartott valami olyan problémától – kiugrás, túldelfinenzés, rossz forduló -, ami megakadályozhatta volna a 21 éves klasszis győzelmét.
Hozzátette, kicsit félt attól, hogy megbosszulhatja magát, hogy Milákot mindenki előzetesen kikiáltotta olimpiai bajnoknak, de ő ezen, illetve az úszódresszével adódott problémán is túl tudta tenni magát.
Wladár Sándor kiemelte a Milákot felkészítő Selmeci Attila szerepét: „Köszönet neki az elmúlt évekért, hiszen láttuk, micsoda küzdelem volt Kristófot felemelni a világ tetejére. Az ő teljesítménye legalább akkora mint Milák Kristóf aranyérme, a szívét-lelkét beletette ebbe.”
A bronzéremről mindössze hét századdal lemaradó Kenderesi Tamásról, illetve a 400 méter vegyesen hasonlóan kicsi különbséggel negyedik Verrasztó Dávidról szólva az elnök elmondta, neki legalább annyira fáj a dolog, hiszen mindkét úszót nagyon szereti és tisztában van vele, milyen munkát végeztek el, „járt volna nekik a dobogós helyezés„. „Kellő belső békét kívánok nekik, de nyugtassuk meg őket, hogy ilyen fantasztikus mezőnyben negyediknek lenni egy olimpián fantasztikus dolog.”
A 100 méter gyorson döntős Németh Nándorral kapcsolatban megjegyezte: már 2017-ben, még mielőtt elnök lett, azt mondta, hogy a magyar úszósport jövőjének két legnagyobb csillaga Milák Kristóf és Németh Nándor lesz. „Azzal, hogy ebben a hallatlanul erős mezőnyben be tudta küzdeni magát a döntőbe, elvégezte a dolgát. Teljesen mindegy már, hogy milyen helyezést fog elérni.”
Wladár Sándor beszélt Hosszú Katinkáról is, aki címvédőként és világcsúcstartóként csak hetedik lett 200 méter vegyesen. Mint azt megjegyezte, a koronavírus-járvány kitörésével, és az azzal járó körülményekkel – törölt és halasztott versenyek – a klasszis felkészülési metodikája teljes mértékben sérült és egy teljesen új rendszert kellett kialakítani, ez most erre volt elég.
„Soha ne felejtsük el, hogy mennyi örömöt és büszkeséget okozott ő nekünk, hány ember lelkét melengette határon innen és túl” – jegyezte meg.
(Forrás: MTI, nyitókép: MTI/Kovács Tamás)
Szólj hozzá