Keresés
Close this search box.
Emilia Romagna GP

F1 – Emilia Romagna GP: Hazatér a cirkusz

Már két hónapja elkezdődött a Forma-1-es világbajnokság, de a szereplők csak most érkeznek vissza az autósportok otthonába, a vén kontinensre. Az európai szezon ezúttal is az Imolában rendezett Emilia Romagna Nagydíjjal veszi kezdetét. A koronavírus járvány egyik nyertese az imolai versenypálya volt, amely sokáig része volt a Forma-1-es versenynaptárnak, majd egy időre kikerült belőle. 2020 óta rendeznek itt ismét futamokat, de lehet az idei lesz az utolsó. Legalábbis egy időre.

Általában ilyenkor, májusban szokott megérkezni a Forma-1-es mezőny Európába, amikor már kellemes tavaszi, esetleg kora nyári időjárási körülmények között lehet futamokat tartani. A hétvégén is kora nyári meleg várható az Olaszország északi részén fekvő Emilia Romagna tartományban, amiről a nevét is kapta a futam.

Egy kettős hétvége első állomása lesz a hétvégi olaszországi helyszín, ahonnan a verseny után pihenés nélkül utazik a mezőny tovább Monacóba, ahol már egy jó ideje készül a pálya kialakítása a Hercegség utcáin. Megerőltető kettős hétvége elé néznek a résztvevők, de bele kell húzni, hiszen ezúttal is elég hosszú a szezon. Idén egy hosszabb szünet lesz csak, a nyári szünet a Magyar Nagydíjat követően.

Bár 2020-ban visszakerült ez a kedvelt helyszín a versenynaptárba, de könnyen ki is kerülhet. Imolának ugyanis bizonytalan a sorsa 2025 után, bár a promóterek serényen dolgoznak a folytatáson. Stefano Domenicalit a Liberty Mediától szoros szálak fűzik Imolához és ehhez a versenyhez, rajta nem fog múlni a folytatás. Azonban sokan szeretnének Forma-1-es versenyt rendezni, így nem lesz könnyű dolga az olasz szakembernek. Ha máshogy nem, más versennyel felváltva rendezve futamot, talán lesz helye az olaszországi helyszínnek a jövőben a Forma-1-es versenynaptárban.

A Miami óta eltelt időszak legnagyobb hírei az Alpine és a Red Bull irányából érkeztek. Az Alpine csapatfőnöke, Oliver Oaks lemondott és helyét az a Flavio Briatore vette át, aki nagy múlttal rendelkezik a Forma-1-ben, s eddig főtanácsadóként dolgozott a csapatnál. Emellett Jack Doohan helyére Franco Colapintót ültetik be öt verseny erejéig. Bár már a szezon elejétől fogva tudni lehetett, hogy Doohant lecserélné Briatore argentin kedvencére, de erre csak Miami után került végül sor. Jack Doohan teszt- és tartalékpilótaként marad a csapatnál, hiszen a szezon közepén már sok lehetőség nincs máshol az ausztrál pilóta számára.

Ami pedig a Red Bullt illeti, az olasz Autosprint magazin szerint meginogni látszik az eddig betonbiztosnak hitt csapatfőnöki szék Christian Horner alatt. Bár nem tűnik teljesen megalapozottnak ez a hír, az olaszok tudni vélik, hogy a Red Bull tájföldi tulajdonosa már nem áll olyan magabiztosan Horner személye mögött, mint eddig. Csereként Sebastian Vettel neve is felmerült.

A McLaren és pilótái a verseny fő esélyesei, de ne feledkezzünk meg Max Verstappenről se, aki háromszor is megnyerte ez a nagydíjat. A hazai pályán rajthoz álló Ferrari pilóták is azon lesznek, hogy otthon, a Tifosi – őrült Ferrari-rajongók – előtt villantsanak egy nagyobbat. Mióta visszatért az Emilia Romagnában rendezett futam a világbajnokság versenynaptárába, még soha nem sikerült itt Ferrari pilótának nyernie. A legjobb helyezés Charles Leclerc harmadik helye 2024-ből, s ha már ezt az eredményt sikerülne megismételni, az nagy szám lenne a maranellói csapattól.

Bár már az Európától távoli helyszínekre is vittek a csapatok fejlesztéseket, de Európában már szinte mindenhol várhatóak kisebb-nagyobb, főleg az aerodinamikát érintő újítások.

A verseny és a pálya

Imola egy régi versenypálya, ahol nagyon jó az atmoszféra, s emiatt nagyon sokan, így a versenyzők, nézők és újságírók is rendkívül kedvelik. A pálya a 2006-os futamot követően nagy átalakításon esett át. A régi bokszokat és a paddock egész területét lebontották és újra felépítették. A célegyenest meghosszabbították és újraaszfaltozták. Az a Hermann Tilke felügyelte az átalakításokat, akinek a nevéhez sok, a 2000-es években épült, pálya tervezése fűződik.

A brazil és a törökországi pályához hasonlóan az óramutató járásával ellentétes irányban halad a verseny. Ez a pilóták nyakát igencsak megterheli, amire speciális, igen kemény súlyzós edzésekkel készülnek a versenyzők.

A 63-körös Emilia Romagna Nagydíj május 18.-án helyi idő szerint 15.00 órakor veszi kezdetét. A pálya hossza: 4,909 km, a teljes versenytáv 309,049 km. A körrekordot még mindig Lewis Hamilton tartja 2020-ból, ideje 1 perc 15,484 másodperc.

2023-ban Max Verstappen (Red Bull) nyerte meg a futamot. A holland pilóta győztes ideje 1:25.25.252 volt. A második helyezett Lando Norris (McLaren) lett, míg harmadikként Charles Leclerc (Ferrari) gurult célba.

Forrás: Amber PR, nyitókép: Getty Images / Red Bull Content Pool

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top