amber usa f1 2022 dobogó

Verstappen az első, a Red Bull világbajnok a tragédia árnyékában

Max Verstappent második világbajnoki koronája sem lassította le. A vasárnapi USA Nagydíjon ugyanis győzelmet aratott Lewis Hamilton fölött. A Red Bull megszerezte a konstruktőri világbajnoki címet 2013 óta először. Az ünneplés nem volt önfeledt, hiszen a csapat tulajdonosa, Dietrich Mateschitz a hétvégén elhunyt. A bronzérmes helyen Charles Leclerc futott célba, s ezzel a helyezéssel visszavette a második helyet az egyéni ponttáblán.

„A nyilvánvaló okok miatt nehéz hétvégénk volt, s nagyon akartunk ma győzni. Persze, hogy szomorú vagyok, de ugyanakkor hihetetlenül büszke is az egész csapatra, s arra, ahogy az egész hétvégét levezényelték. A bokszbeállástól eltekintve természetesen, ami műszaki hibának volt köszönhető, és ami megtörténhet bármikor. Mégis összehoztuk és megnyertük a konstruktőri világbajnoki címet, így nagyon büszke vagyok mindenkire.” – szögezte le a Red Bull versenygyőztes pilótája.

Carlos Sainz indulhatott az élről a rekordszámú néző előtt, az 56 körös USA Nagydíjon ragyogóan szép, napos, de elég szeles időben. Max Verstappen nagyon gyorsan az élre került, miközben a spanyol George Russelltől kapott kis segítséggel megpördült, s hátraesett. Russell öt másodperces büntetést kapott, s bár Sainz a mezőny után indult, később mégis fel kellett adnia a futamot autója hűtőjének sérülése miatt.

Monacói csapattársa, Charles Leclerc a 12. helyről rajtolhatott el egy büntetés miatt (motorcsere miatt). Bár gyorsan leküzdötte hátrányát, kerék a kerék elleni harcot is vívott Max Verstappennel, de később visszaesett és csak harmadik lett.

Lewis Hamilton idén még nem nyert versenyt, s bár most közel állt hozzá, ez ezúttal sem jött össze a hétszeres világbajnoknak. Bár a frissen világbajnokká koronázott holland ismét simán elhúzott üldözői elől, azért Hamilton látószögéből nem került ki. A 34. kör végén a Mercedes behívta a bokszba a britet a második szett kemény abroncsért, amellyel a verseny végéig kellett kibírnia. A Red Bull erre válaszolt, de ők közepes gumikat tettek Verstappen autójára. Ekkor azonban a szerelők nehezen bírtak el a bal első kerékkel, sem levenni, sem az újat visszarakni nem sikerült elég gyorsan. A 25 éves pilóta visszaesett.

Verstappen ezután viszonylag gyorsan a hevesen védekező Leclerc elé került, majd igyekezett kielőzni Hamiltont is. A közepes és jobban tapadó kerekeken 10 kör elteltével sikeresen a Mercedes pilótája elé került és mivel már csak nyolc kör volt hátra, ekkor már a holland kezében érezhette a győzelmet. A nagy csatározás közben mindketten figyelmeztetést kaptak a pályahatárok átlépése miatt, így kénytelenek voltak a hátralévő körökben ezek tiszteletben tartásával, kevésbé a határon autózva célba navigálni autóikat.

A negyedik helyen Sergio Perez ért célba a kilencedik helyről rajtolva. Őt George Russell követte az ötödiken. Friss, lágy abroncsokon megfutotta a leggyorsabb köridőt is a Mercedes fiatalabb britje, így az övé az azért járó plusz pont. Lando Norris lett a hatodik, miközben csapattársa, az évet már láthatóan elengedő Daniel Ricciardo erőfeszítései csak a 16. helyig voltak elegendőek.

Csodálatos versenyzést mutatott be ismét Sebastian Vettel. Méltán kapta meg Japán után újra „A nap versenyzője” címet. Méltósággal búcsúzik a Forma-1-től az Aston Martin német pilótája, aki most a pontszerző hetedik helyen ért célba utolsó észak-amerikai futamán. Érdekessége a futamnak, hogy az egyik legnagyobb baleset az Aston Martin jövő évi pilótapárosa között történt. Fernando Alonso és Lance Stroll balesetezett utóbbi hibájából. Lesz mit tanulnia jövőre a fiatal kanadainak a csapathoz érkező sokkal tapasztaltabb spanyoltól.

Fernando Alonso a verseny után 30 másodperces büntetést kapott amiatt, mert körökön át lötyögő tükörrel hajtott (ami később magától le is esett az autóról a pályára). Így a hetedik helyezés helyett végül csak a 15. lett az övé. Ennek is köszönhető Vettel hetedik helye és persze az utána következő pilóták előrébb lépése is. Kevin Magnussen, Juki Cunoda és Esteban Ocon zárja az első tizet és vihet haza értékes pontokat.

Folytatás a hétvégén pihenő nélkül a Texashoz közeli Mexikóban (2022. október 30.).

(Forrás és nyitókép: Amber PR)