amber azeri f1 2022 dobogo

Verstappen győzött a Ferrarik kiesésének árnyékában

A Red Bullnak nagyon jól megy az idei évben, a csapat zsinórban ötödik győzelmét gyűjtötte be vasárnap az Azerbajdzsáni Nagydíjon. Sergio Perez monacói győzelmét követően Baku utcáin Max Verstappennek állt a zászló. A második helyen mexikói csapattársa ért célba, s feljött az egyéni ponttábla második helyére. A bronzérmes helyezést az a George Russell gyűjtötte be, aki idén eddig mindig az első öt között ért célba. Mindkét Ferrari műszaki meghibásodás miatt távozott a versenyből.

„Soha nem hozhatjuk be azt, amit tavaly elvesztettünk, de ma nagyszerű tempónk volt, tudtunk figyelni az abroncsokra és nyertünk.” – nyilatkozta Verstappen, utalva arra, hogy tavaly az élről állva esett ki. „Egy kissé szerencsések voltunk, a kiesés miatt (a Ferrariké, a szerk.), de ennek ellenére az autónk ma igazán gyors volt. Fel tudtam zárkózni, majd a verseny már az irányításom alatt állt. Összességében nagyon örülök az autó mai egyensúlyának.” – szögezte le a versenygyőztes pilóta.

A Mercedes ismét elkapta a lepattanót. A Ferrarik kiesését követően pilótái a harmadik és negyedik helyen értek célba. Úgy tűnik versenyt idén csak akkor tudnak majd nyerni az Ezüst Nyilak, ha a többi esélyes kiesik. Kénytelenek beérni a 2022 harmadik legerősebb csapata címmel. Az autó delfinezését viszont ideje lenne megoldaniuk, hiszen Lewis Hamilton teljesen gyengén, összetörve szállt ki a kocsiból, jelezve, hogy ez hosszú távon tarthatatlan lesz a hétszeres világbajnok számára. A szervezete nem bír megbirkózni ezzel a kihívással és félő ezt a hosszú szezont így nem fogja tudni végigcsinálni. Különösen, ha belegondolunk, hogy most pihenésre nem lesz idő, hiszen alig egy hét múlva, már Kanadában lesz jelenése a Forma-1-es mezőnynek.

Dráma, biztonsági autós fázisok és kiesések voltak eddig jellemzőek az azeri főváros utcáin rendezett futamra. Ezúttal azonban egy nagyon nyugalmas, balesetektől mentes versenyt láthattunk Max Verstappen könnyed győzelmével. Drámát egyedül az öt kieső, közülük is a Ferrari kettős kiesése okozott. Carlos Sainz a negyedik helyről esett ki a kilencedik körben, míg Charles Leclerc a vezető helyet adta fel szintén műszaki meghibásodás, konkrétan mindketten motorhiba miatt. Össze kellene már szednie magát a Ferrarinak, hogy megragadja az idén kínálkozó lehetőséget a világbajnoki címre. Ehhez azonban jobb autót kell pilótái alá adnia.

Az ötödik helyen a brillírozó Pierre Gasly ért célba. Bár Hamilton még durva fájdalmai ellenére is ki tudta előzni a franciát, mégis dicséretet érdemel a teljesítménye. Különösen annak fényében, hogy japán csapattársa körhátrányban csak a 13. helyen ért célba.

Sebastian Vettel a hatodik helyre vitte célba autóját. A németet Fernando Alonso követte hetedikként. Mindkét McLaren pontszerző helyen ért célba. Lando Norris utasításba kapta, hogy maradjon Daniel Ricciardo mögött, így az ausztrál és a brit a nyolcadik és kilencedik lett. Az utolsó pontszerző helyen Esteban Ocon futott be az Alpine-nal, így mindkét Alpinepilóta pontszerző lett a hétvégén megtáltosodó autóval.

Folytatás egy hét múlva (2022. június 19.) Montreálban, a Kanadai Nagydíjon. Két év kihagyás után tér vissza a Forma-1-es cirkusz az észak-amerikai pályára, amelyet az elmúlt időszakban teljesen átépítettek. A kanadai is utcai pálya lesz, de nagyon különböző a monacóitól és az azeritől. A kanadai pálya nagyon gyors lesz, a verseny várhatóan ádáz lesz és az előzés gyakori.

2022-es Forma-1-es Azerbajdzsáni Nagydíj eredménye

1. Max Verstappen             Red Bull                                1:34:05.941

2. Sergio Perez                    Red Bull                                + 20.823

3. George Russell               Mercedes                              + 45.995

4. Lewis Hamilton               Mercedes                              + 1:11.679

5. Pierre Gasly                     AlphaTauri                           + 1:17.299

6. Sebastian Vettel              Aston Martin                         + 1:24.099

7. Fernando Alonso             Alpine                                    + 1:28.596

8. Daniel Ricciardo             McLaren                                + 1:32.207

9. Lando Norris                    McLaren                                + 1:32.556

10. Esteban Ocon               Alpine                                    + 1:48.184

11. Valtteri Bottas                Alfa Romeo                          + 1 kör

12. Alexander Albon           Williams                                + 1 kör

13. Juki Cunoda                  AlphaTauri                           + 1 kör

14. Mick Schumacher        Haas                                      + 1 kör

15. Nicholas Latifi               Williams                                + 1 kör

16. Lance Stroll                   Aston Martin                         Nem ért célba

17. Kevin Magnussen        Haas                                      Nem ért célba

18. Guanyu Zhou                Alfa Romeo                          Nem ért célba

19. Charles Leclerc             Ferrari                                    Nem ért célba

20. Carlos Sainz                 Ferrari                                      Nem ért célba