Mától hivatalos: a tokiói olimpia programjában szerepelni fog a karate is. A Magyar Karate Szakszövetség elnöke mindenképpen azt szeretné, hogy a sporttörténelmi jelentőségű olimpiáról a magyarok érmekkel térjenek majd haza.
Öt sportág, köztük a karate is bekerült a tokiói olimpia programjába – döntött szerdán Rio de Janeiróban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közgyűlése. A sportágakat – baseball/softball, karate, görkorcsolyázás, falmászás és hullámlovaglás – a 2020-as ötkarikás játékok szervezőbizottsága javasolta megrendezésre. A kezdeményezést a NOB Agenda 2020 reformcsomagja tette lehetővé, amely szerint az aktuális olimpia házigazdái egy vagy több sportágat beemelhetnek a programba.
A döntés mérföldkő a karate sportág számára. A világszerte több tízmilliósra tehető karatés társadalom ugyanis évtizedek óta várja az olimpiára kerülést. A sportág többször is ott volt az ötkarikás játékok kapujában, de az utolsó szavazásokon elbukott.
A NOB mostani döntése alapján 474 fővel nőhet meg az olimpián részt vevő sportolók létszáma, akik az öt sportág 18 versenyszámában harcolhatnak az érmekért. A versenyszámokból a legtöbb, nyolc a karatét érinti, ahol férfi és női formagyakorlatban (kata), valamint 3-3 súlycsoportban küzdelemben (kumite) rendeznék a versenyeket, mindenhol tíz résztvevővel.
Dr. Mészáros János, a Magyar Karate Szakszövetség elnöke, a MOB alelnöke már korábban kijelentette: a magyar karatésok célja, hogy ott legyenek és érmet szerezzenek Tokióban.
„A karate számára régóta várt pillanat, ami történelmi eseménnyé változott, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kongresszusa is jóváhagyta a sportág tokiói programba kerülését” – nyilatkozta a jelenleg a Rio de Janeiró-i olimpia helyszínén tartózkodó Dr. Mészáros János. – „Óriási kihívás ez a karaténak, és természetesen mindenki arra készül, hogy bebizonyítsa, a NOB-nak érdemes volt ezt a döntést meghozni. Hosszútávon pedig azon kell dolgozni, hogy elérjük, hogy a későbbiek során, 2024-ben és azt követően is ott maradjunk az olimpiák programján. Magyar szempontból az a feladat, hogy a következő négy évben a sportág itthon olyan helyzetbe kerüljön, hogy képesek legyünk kvalifikációt szerezni, és természetesen a cél az éremszerzés Tokióban.”
Szólj hozzá