Keresés
Close this search box.
A koronavírus járvány idején, 2021 december elején mutatkozott be a Szaúd-Arábiai Nagydíjnak otthont adó Corniche pálya a Forma-1-es versenynaptárban. Erre a helyszínre érkezik meg a hétvégére a Forma-1-es mezőny.

F1 Szaúd-Arábiai Nagydíj: Veszélyes terepen…

A koronavírus járvány idején, 2021 december elején mutatkozott be a Szaúd-Arábiai Nagydíjnak otthont adó Corniche pálya a Forma-1-es versenynaptárban. Erre a helyszínre érkezik meg a hétvégére a Forma-1-es mezőny. A szezon első triple-headerjének utolsó állomásán húsvétvasárnap mérkőzik meg a mezőny a falak közé épített, a pilóták szerint a versenynaptár egyik legveszélyesebb versenypályáján.

Nem sokat pihenhetnek a Forma-1-esek, bár nem kell messzire utazniuk. Bahreintől nincs messze az Arab-öböl legnagyobb népességű országa, amely komoly szerepre tör az autósportok életében. A Herman Tilke mérnöki csapata által megálmodott versenypálya máris hírnévre tett szert. A pilóták szerint a versenynaptár egyik legveszélyesebb aszfaltcsíkja következik, ami a Forma-1-ben idén résztvevő újoncok nagy száma miatt egy fontos tényező. A rutintalanság kifoghat majd rajtuk a falak között rendezett közel-keleti futamon.

Ennek azért ellentmond Oliver Bearman itteni bemutatkozása a Forma-1-ben. 2024-ben Carlos Sainz vakbélműtétje miatt nem tudott rajthoz állni Dzsiddában, így helyét Oliver Bearman vette át, aki helyt állt a futamon. Az akkor 18 éves brit a hetedik, pontszerző helyre vitte célba a Ferrarit élete első Forma-1-es versenyén ezen a nehéz utcai pályán. A „Nap Versenyzője” címet is ő vihette haza. A 11. helyről indulva lett hetedik.

Max Verstappennek nem sikerült megismételnie a Japánban szerzett győzelmét a múlt hétvégi Bahreini Nagydíjon. A Red Bullnál áll a bál, krízismegbeszélést tartottak a csapatnál a Bahreinben elért eredmények miatt. A 2024 év elején kitört botrány és a belviták szemmel láthatóan megviselték a csapatot. Az sem tett jót, hogy a sztártervező, Adrien Newey elhagyta a csapatot, s az Aston Martinhoz igazolt. Bár a címvédő világbajnok tudja uralni az idei Red Bullt, de azért rajta is többször kifog az RB21. Liam Lawson esését-kelését követően gyorsan visszaküldték a Racing Bullshoz és a helyére a Red Bullhoz érkező Juki Cunodának a második futamán sikerült egyáltalán pontszerző helyen célba érnie (kilencedik lett).

Miközben tavaly ilyenkor a legnagyobb negatív meglepetés az Alpine mélyrepülése volt, addig egy évre rá Bahreinben nagyon szép eredményt ért el az egyik Alpinepilóta, Pierre Gasly. A francia a negyedik rajthelyet csípte meg a szombati időmérőn, amelyet végül egy hetedik helyre tudott váltania a vasárnapi futamon. Csapattársa, Jack Doohan csak a 14. lett, de még mindig az ausztrál fiatal versenyez az Oliver Oakes és Flavio Briatore által irányított csapatnál, nem pedig Franco Colapinto.

S mi történt itt tavaly? Max Verstappen akkor még tarolt. A holland pilóta 2024-ben zsinórban kilencedik, összességében az 56. győzelmét szerezte meg a szombaton tartott futamon, Dzsiddában. Miközben a címvédő világbajnok elsőként ért célba, biztos vezetéssel követte csapattársát a célba Sergio Perez a második helyen. A dobogóra Charles Leclerc állhatott fel a Ferrarival. A maranellói csapat akkor a második erőnek tűnt a mezőnyben.

A Ferrari eddig idén még csak főként csalódást keltő teljesítményt nyújtott. Kínában mindkét pilótát kizárták utólag a versenyből autóik szabálytalansága miatt. A hétszeres világbajnok Lewis Hamilton még szokik az autóhoz és az új környezethez. Kínában ugyan megnyerte a sprintfutamot, de azóta nem találja helyét. Charles Leclerc erőfeszítései két negyedik helyre voltak elegendőek a két legutóbbi futamon. Újításokat pedig már Bahreinbe vitt az olasz gárda, így az eredetileg Miamira időzített padlólemez-fejlesztést is. Ez azonban nem hozta meg a várva várt áttörést.

A verseny és a pálya

A versenypályát Herman Tilke vállalata tervezte meg a Forma-1 szakértői csapatával együtt, akik a Google Earth-t hívták segítségül a lehetséges pályakinézetek kialakításakor. Gyors pályát terveztek, 250 km/óra átlagsebességgel, amely így Monza után a második leggyorsabb aszfaltcsík, viszont az utcai pályák közül a leggyorsabb. Itt található a legtöbb kanyar, összesen 27, amelyek némelyikén változtattak néhány korábbi kritikára válaszul.

Itt is lámpafényes futamot rendeznek, így lehetséges, hogy ottani idő szerint húsz órakor kezdődik a futam.

Az 50-körös Szaúd-Arábiai Nagydíj április 20.-án helyi idő szerint 20 órakor (nálunk 19 órakor) veszi kezdetét a Dzsidda Corniche pályán. A pálya hossza: 6,174 km, a teljes versenytáv 308,45 km. A körrekordot Lewis Hamilton (Mercedes) tartja 2021-ből 1:30.734-es időeredménnyel.

2024-ben Max Verstappen nyerte meg a futamot. A holland pilóta győztes ideje 1:20.43.273 volt. A második helyen Sergio Perez (Red Bull) ért célba. A dobogó harmadik helyére Charles Leclerc (Ferrari) állhatott.

(Forrás: Amber PR, nyitókép: Red Bull Content Pool / Getty Images)

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top