Ismerd fel azokat a figyelmeztető jeleket, amik az elégtelen folyadékbevitelt jelzik!
Te is úgy tudtad, hogy a szomjúság jelzi, hogy itt az idő több folyadékot fogyasztani, ugye? Ez nem teljesen így van. Amennyiben csak akkor iszol vizet, mikor szomjasnak érzed magad, valójában állandóan dehidratált állapotban leszel.
Mikorra az agyad jelzi, hogy innod kéne, a tested víztartalma már körülbelül 2-3%-kal visszaestt, ami mind a sportolói teljesítményedet, mind az általános egészségedet negatívan befolyásolja.
A north carolinai egyetem táplálkozástudományi kutatásából kiderül, hogy számtalan hatása lehet már az enyhén krónikus dehidratációnak is az állóképességi sportolókra. „ A nem megfelelő körülmények közt fizikai aktivitást végző egyének teljesítménycsökkenést tapasztaltak, mely a csökkent állóképességben, a megnövekedett fáradásban, a megváltozott hőszabályozási képességben, a csökkent motivációban és a megnövekedett reakcióidőben nyilvánult meg.” – írja a tanulmány.
Egyértelmű tehát, hogy ezek a hatások derékba törhetik egy állóképességi sportoló akár egész szezonját is. Még több aggodalomra ad okot az a tény, hogy minél jobban hozzászokik a szervezeted a krónikusan dehidratált állapothoz, annál jobban elveszti az érzékét, amely figyelmezetetne az elégtelen folyadékszintre. Más szóval nem fogod érezni a szomjúságot, mikor kellene.
Ismerd fel ezeket a jeleket!
Nemcsak a szomjúság az egyetlen jelzés, melyből sejtheted, hogy a szervezeted folyadékszintje állandóan alacsony. Tekintsd át a következő 5 tünetet, mely enyhe dehidratációt jelezhet!
1. Fejfájás
Inkább először vízzel próbálkozz, ha enyhe fejfájást érzel, és ne fájdalomcsillapítóval! A szakértők szerint az agyban lévő idegvégződések fájdalom formájában jelezhetik, ha az anyagcseréd nem megfelelően működik, tehát lelassult a vér és oxigén áramlása. Ezeket mind kiválthatja a krónikus dehidratáció.
2. Romlott kognitív funkciók, levertség
A connecticuti egyetem kutatása szerint a férfiak és nők is nehézséget tapasztaltak, mikor enyhén dehidratált állapotban voltak a szellemi képességet és memóriát igénylő feladatok teljesítésekor. Mindkét csoport megnövekedett fáradtságot, feszültséget és szorongást észlelt, és ezek a tünetek a nőknél lényegesen nagyobb mértékben voltak jelen mind a feladatok elvégzése közben, mind utána.
3. Allergia
Az enyhe dehidratáltság magasabb hisztaminkoncentrációt is okozhat, valamint az immunrendszer elégtelenségét, melyek gyakran allergiás tünetekben jelentkeznek.
4. Emésztési problémák
A folyadék jelenléte az egyik legfontosabb eleme az emésztési folyamatnak. Kutatások megállapították, hogy mind a refluxot, mind a székrekedést előidézheti a dehidratáció.
5. Ételek utáni sóvágás, főleg az édességek után
A szervezeted gyakran félreértheti még a saját jelzéseit is. A szomjúság jelei – különösen, ha azokat folyamatosan figyelmen kívül hagyjuk – okozhatnak étel utáni sóvárgást. Különösen az édességeket vagy a sós snackeket kívánhatod jobban emiatt.
Szakszerű hidratálás minden nap
A megfelelő napi hidratáltság hozzájárul ahhoz, hogy mind terhelés előtt, közben és után is erős és egészséges maradj. Törekedj arra, hogy az átlagos napi 0,33-0,39 dl/testkilogramm-os folyadék-fogyasztásodhoz edzés alkalmával még óránként legalább fél liter vizet pótolj! Számításba veheted a nap közben elfogyasztott zöld/gyümölcsteát és egyéb koffeint nem tartalmazó folyadékokat, de inkább arra törekedj, hogy tiszta vizet igyál!
Szólj hozzá