Az emberi test 50-60 százalékát víz képezi, és ez szállítja sejtjeink számára a különböző tápanyagokat (vitaminokat, ásványi sókat), illetve az életműködés során keletkező salakanyagokat elszállítja. A víz nagyon fontos szerepet játszik a légzés és a hőszabályozás folyamatában, a méregtelenítésben – hiszen, ha a salakanyag eltávolítása akadályba ütközik, akkor az elsavasodáshoz is vezethet – a tápanyagok szállításában, valamint a sav-bázis egyensúly megtartásában is.
Aki folyamatosan túl kevés folyadékot iszik, annak sűrű és viszkózus lesz a vére, így az már nem jut át a finom hajszálereken, ennek következtében nem tud elég oxigént szállítani. A vesék működésében is nagyon fontos szerepet játszik, ugyanis serkenti a működését, így az hatékonyabban tudja kiválasztani a méreganyagokat, valamint a megfelelő folyadékpótlás megakadályozza, hogy vesehomok vagy vesekő alakuljon ki.
Normál esetben a szervezet szomjúságérzettel jelzi a folyadékigényt, de erre nem mindig szabad hagyatkozni, hiszen idősebb korban jelentősen csökken a szomjúságérzet. Számukra megoldás lehet, ha lédús gyümölcsöt fogyasztanak vagy leves formájában viszik be a folyadékot.
Folyadékszükségletünk egyénenként változó lehet életkorunk, táplálkozásunk, fizikai aktivitásunk, valamint a környezetünk hőmérséklete, a levegő páratartalma miatt is. A napi szükséges folyadékmennyiség kiszámításánál ezért minden esetben figyelembe kell venni ezeket a különbségeket.
Most akkor mennyi folyadékot is kell naponta bevinni?
A legújabb kutatások szerint az optimális napi folyadékbevitel 1 liter 25 kilogrammonként, tehát egy 75 kg súlyú felnőtt esetében ez 3 liternek felel meg.
A folyadékszükséglet 20-30% -át táplálékkal tudjuk bevinni, a többi 70-80 %-ot pedig folyadék formájában juttathatjuk be a szervezetünkbe.
Sokszor nálam is előfordul, hogy már nem esik jól a víz és inkább kevesebbet iszom, viszont ekkor jelentkezik is a fejfájás és a szédülés…. Ebben az esetben teát fogyasztok, általában zöldet, amit 1-1,5 liter vízbe teszek bele. Nyáron, ha nagyon meleg van, megspékelem egy kis jéggel, friss gyümölccsel és mentával.
Alacsony kalóriatartalmú, így az ideális testsúly megtartásában is segít, ezért is ajánlott fogyókúrázók számára, ugyanis serkenti az anyagcserét és elősegíti a zsírok lebontását.
Nagyon fontos, hogy tudatosan alakítsuk ki ivási szokásainkat, ügyeljünk a szilárd és folyékony táplálékok elfogyasztásának mennyiségére és arányára. Napi tevékenységünkbe iktassunk be hosszabb-rövidebb pihenőket, amit használjunk ki egy-egy pohár frissítő ital vagy lédús gyümölcs elfogyasztására, hogy a napi átlag 2,5-3 liter folyadékbevitel biztosan meglegyen.
Nekem az vált be a legjobban, ha egy palackot megtöltök vízzel és magam mellé vagy elé teszem, így mindig, ha ránézek eszembe jut, hogy innom kell vagy látom mennyi folyadékot fogyasztottam már el. A másik jól bevált opció lehet a különböző applikációk letöltése, amelyek bizonyos időnként figyelmeztetnek a folyadékfogyasztásra.
Miért és hogyan alakulhat ki a dehidratáció vagy kiszáradás?
Kiszáradás akkor lép fel, ha a szervezet több folyadékot veszít, mint amennyit felvesz, ezt eredményezheti valamilyen vírusos megbetegedés miatti hányás vagy hasmenés, vizelethajtók használata, valamint erős verejtékezés, és egyszerűen a vízbevitel csökkenése.
Tartsuk szem előtt, hogy a kiszáradásra különösen érzékenyek az idősek és a gyerekek, így az ő esetükben különösen nagy gondot kell fordítani a megfelelő folyadékbevitelre.
Fontos, hogy ne egyszerre akarj sok vizet inni! A legjobb, ha egész napra elosztva próbálod meg hidratálni a szervezeted! Fő az egyenletesség!
Szólj hozzá