Keresés
Close this search box.
mi diagnosztika foto wr gesundheitsverbund martin meieregger

Bécs új eszköze a pontosabb diagnózishoz: mesterséges intelligencia

A Bécsi Egészségügyi Szövetség által üzemeltettett klinikákon már tesztelik a mesterséges intelligenciát a pajzsmirigygöbök felismerésében. Az innovatív technológia segíthet csökkenteni a felesleges beavatkozásokat, miközben növeli a diagnózisok pontosságát.

A pajzsmirigybetegségek Ausztriában is gyakoriak, különösen az úgynevezett pajzsmirigygöbök, amelyeket sokszor csak véletlenszerűen fedeznek fel ultrahangvizsgálat során. A Bécsi Egészségügyi Szövetség (Wiener Gesundheitsverbund – WIGEV) intézményeiben évente mintegy 1.400 pajzsmirigyműtétet végeznek, 2024-ben közel 1.100 pajzsmirigyrákos beteget kezeltek. A jó- és rosszindulatú elváltozások elkülönítése az egyik legnagyobb szakmai kihívás. A folyamat során kiemelt cél a felesleges beavatkozások elkerülése a betegek érdekében. Ennek reményét az új mesterséges intelligenciával kidolgozott technológia hozthatja el.

A bécsi Landstraße Klinikán működő Nukleáris Medicina Intézet és Pajzsmirigyközpont vezetője, Dr. Amir Kurtaran szerint az MI pontosabb és megbízhatóbb előszűrést tehet lehetővé: „A legfőbb kérdés az, hogy mely göböket kell azonnal mintavételezni, és melyeket elég megfigyelni. Még tapasztalt szakorvosok számára is kihívás ezt eldönteni. Ebben nyújthat objektív segítséget az MI” – mondta a szakember.

Egy friss francia tanulmány alapján az MI-t különböző pajzsmirigyekről készült ultarhangfelvételekkel „képezték ki” és a nemzetközi Bethesda-osztályozás-amellyel a pajzsmirigy mintákat értékelik- alapján tanították meg arra, hogy felismerje, mikor van valóban szükség tűbiopsziára. A tanulmány eredményeit már Bécsben a WIGEV intézményeiben, köztük a Landstraße Klinikán is tesztelték, ahol az MI sikeresen segítette a döntéshozatalt a pajzsmirigy-göbök diagnosztizálásában jelentősen csökkentve ezzel a szükségtelen mintavételek számát. 

A lehetőségek ígéretesek, de a technológia jelenleg még nem áll készen a napi klinikai gyakorlat tömeges alkalmazására” – tette hozzá Dr. Amir Kurtaran.

A jövő diagnosztikájának célja világos: még precízebb, gyorsabb, kíméletesebb vizsgálatok, amiben a mesterséges intelligencia meghatározó segítséget nyújthat.

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top