A magyar nyelv szépsége az EGÉSZség szavunkban is megmutatkozik. Akkor vagyunk elégedettek, teljesek, ha lelkünk és fizikai testünk egész, azaz egységben működik.
Az egészség fő feltétele az öntudatunk fokozatos kitágítása testünk minden részébe – ezzel megelőzzük a betegségeket, és a már anyagban megnyilvánult, bekövetkezett betegség után újra visszaállítjuk a rendet, az egyensúlyt. Az egészség a természetes állapot, az egészségtelenség a természetellenes élet következménye.
A betegség az egyensúlyból való kibillenést jelenti. A jóga segítségével, a jóga nyolc ágával (tehát nem csak az ászanázással) vissza tudjuk állítani a harmóniát az egyensúly felbomlása után, vagy meg tudjuk előzni annak felborulását.
Az ászanák mindegyike csodás hatással van a fizikai egészségre (is), de kiemelve néhányat: a vakrāsana (gerinccsavarás) tökéletes a pozitív és a negatív energiák harmonizálására, a paścimottānāsana (ülésből előrehajlás) nevében is benne van „az életerő forrása”. A trikoṇāsana (háromszögtartás) csodálatosan leküzdi a lappangó fertőzéseket. A sarvāṅgāsana (gyertyaállás) és a śīrṣāsana (fejenállás) tehermentesíti a szívet, ami jó a magas vérnyomás megelőzésére és kezelésére is; friss oxigénhez juttatja a pajzsmirigyet és a tüdőt; fiatalító és idegnyugtató. Általuk megkönnyebbülnek az altesti szervek, visszanyerik rugalmasságukat, ami a visszeres megbetegedések, illetve az aranyér megelőzésére, kezelésére csodálatos. A viparīta-karaṇi (félgyertya) rendelkezik az előző fordított testhelyzetek pozitív hatásaival, de nem véletlenül a nők egyik kedvenc jógapóza: ugyanis erősen lassítja az arcbőr ráncosodását.
Az életerőt, pránát is egyensúlyban kell tartani. Ha túlfokozzuk (pl. túlzott anyagi élvezetekkel) a test kimerül, negatív állapotba kerül, ezért nem tud ellenállni az őt ostromló erőknek, így tuberkulózis, allergia, gyomor-, bélfekély, depresszió alakulhat ki. Ha kevés az életenergia, a test sejtjei burjánzásnak indulnak, ami rákosodást, gyulladásokat, lázas állapotot okozhat.
Az egészség fenntartásához fontos az érzelmi stabilitás is, mert minden egyes nagy amplitúdójú kibillenés (indulatok, szenvedélyek) károsítja a szervezetet (az idegrendszer vagy a vérmirigyek degenerálódása által). Az érzelmek kordában tartásához nagyban hozzájárul a légzésünk.
Egy indus bölcselet szerint minden ember meghatározott lélegzetszámmal születik, tehát érdemes megtanulni, alkalmazni a minél mélyebb, minél lassabb légzést – a nyugodt, lassú, békés lélegzés elősegíti az ugyanilyen lelki állapotba kerülést (a keletiek ezért sem engedik olyan könnyen kihozni magukat a sodrukból, hiszen nem akarják rövidíteni az életüket). Gondolj bele! Hogyan lélegzel, ha zaklatott vagy? Röviden, felületesen, kapkodva – szeretnéd, ha az életed is e három minőség jegyében telne? Ugye nem? Ez az út kétirányú: ahogy lélegzel, úgy élsz, és ahogy élsz, úgy lélegzel. Saját akaratod van, döntsd el, hogy megtanulsz helyesen lélegezni, ezzel is támogatod a hosszabb, békésebb életedet!
Mindez honnan indul? A tudatból, a gondolkodásból! Ha megváltoztatod a gondolkodásmódodat, -mintáidat (pl. kevesebb „én”, „enyém” és „nekem” használata is már áldásos hatásokkal jár), kevésbé lesz zaklatott az elme, ezáltal a légzés és így a test működése is egyensúlyban marad. A kulcs a tudatosság: ha legközelebb zaklatott vagy, csak állj meg egy pillanatra. Figyeld a légzésed! Kezdd el megfigyelni azokat a pillanatokat, amikor a kilégzés belégzéssé, a belégzés kilégzéssé fordul át. És csupán azzal, hogy ezt figyeled (mivel több időre van szükséged ahhoz, hogy nyakon tudd csípni ezeket a pillanatokat), lelassul a légzésed, és mielőtt elkáromkodnád magad, máris nyugodtabbá váltál. Vedd észre: mindig, mielőtt, belevágsz egy számodra nehéznek gondolt dologba, sóhajtasz egy nagyot. Hogy miért? A paraszimpatikus hatásért. Ugyanez történik akkor is, ha szeretnél elengedni egy rossz gondolatot, haragot stb.
A hasi légzés kevesebb erőfeszítéssel, azaz energiaveszteséggel jár, mint a mellkasi légzés; tehermentesíti a szívet, tehát jó a magas vérnyomás ellen, és az emésztést is segíti, ezért, ha teheted, próbáld a légzést az alhasba, a köldök terére irányítani.
Egy szankszrit mondás szerint: „lélegzés az élet, s ha jól lélegzel, sokáig élsz a Földön.”
Az étkezésről röviden: Minél természetesebb állapotú ételek választékos fogyasztása az ajánlott. Figyelmesen, szorgalmasan rágj! Minél jobban őrölt falatok kerülnek a gyomorba, annál könnyebbé válik a megemésztésük. De a folyamatos smoothie-zás, folyékony halmazállapotú ételek bevitele degenerálja a fogakat, az ínyt, ám ezek használata szükséges. Ha lehet, minél kevesebb húst tartalmazzon az étrend a jóga egyik alapelve, az ahimsā (nem ártás) alapján. A legideálisabb persze az lenne, ha szépen lassan elmaradna a húsfogyasztást. A táplálék erőt ad, ezért az sem mindegy, milyen hangulattal fogyasztjuk el. Azokat az érzéseket tápláljuk, amilyenekkel eszünk, ezért nem érdemes félelemmel telien vagy dühösen étkezni, mert csak tovább dagadnak ezek az érzelmek.
A nyugodt, egészséges élethez fontos a rendszeresség, következetesség, ezért legyen egy-két fajta napirend (azért adjunk lehetőséget a rugalmasságra is). Kelj és feküdj le mindennap egy időben. Hat óra alvás bőven elég a felnőtt szervezetnek, ha az megfelelően elő van készítve (korai, könnyű vacsora, képernyőmentesség, teljes sötétség stb.), hiszen annyi mindent tudunk ébren, a tudatunkkal tenni saját fejlődésünkért!
A külső és belső tisztaság is az egészség részét képezi. A test ápoltsága alapfeltétele az egészséges működésnek, ajánlott a nyelv, az orrjáratok tisztításának megtanulása, napi rutinba való iktatása is. A belső tisztaság alatt a mérgező, lehúzó gondolatok, a felesleges fecsegés, pletykálás (iszonyú sok energiát fogyaszt!) elhagyását kell érteni, továbbá a minél kevesebb szennyes anyag beengedését.
Boldogságunk, egészségünk titka abban rejlik, milyen mértékben uralkodunk elménk, légzésünk és testünk felett. A jóga nyolc ága az, aminek gyakorlásával minél inkább igába tudjuk vonni elménk, légzésünk és testünk működését, hogy így harmóniában, EGÉSZségben tölthessük mindennapjainkat.
(Szerző: Szemler Zsófia, nyitókép: Drazen Zigic on Freepik)
Szólj hozzá