Egyre több magnézium tartalmú termékkel találkozunk a boltok és gyógyszertárak polcain, és jogosan merül fel a kérdés bennünk, hogy melyiket is válasszuk, melyik is a legjobb nekünk, hiszen ezek a termékek eltérhetnek a felszívódás és biohasznosulás szempontjából is.
Mire is jó a magnézium, kell-e egyáltalán plusz bevinni, vagy van elég a táplálékban, amit megeszünk? Mi lesz, ha nem viszünk be elég magnéziumot, mi lesz, ha sokat viszünk be? Számtalan kérdés felmerülhet, de megpróbálok most ebben egy kis segítséget nyújtani.
A magnézium elengedhetetlen a normális kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúly fenntartásához, valamint a C-vitamin hasznosulása is jobb lesz a segítségével. Az idegrendszer sejtjeinek működésében, a csontok és a fogak felépítésében (a kalciummal együtt) is nagy szerepe van, valamint hatására az érfalak rugalmassága is megnő, a szívizom összehúzódása javul, és egyben javítja a szív munkáját is.
Ha alacsony a magnézium szint a szervezetünkben, számos tünetet észlelhetünk, ilyen például az alvászavar, a szívritmuszavar és a depresszió, de ilyen tünet lehet a cukoranyagcsere zavar is, hiszen a magnézium fontos szerepet játszik a glükóz felszívódásában. Sok kutatás rámutatott arra a tényre, hogy a magnéziumhiány az inzulinrezisztencia egyik kiváltója is lehet, és ha nem figyelünk rá és nem kezeljük megfelelően, akkor sajnos cukorbetegség is kialakulhat.
Magas vérnyomás is kialakulhat magnéziumhiány következtében, hiszen a hiány miatt felborul a szervezet nátrium és magnézium szimbiózisa, amely következtében a sejtek között nagy mennyiségben lesz megtalálható a nátrium, ami magas vérnyomást eredményez – többek között ezért is szokták azt ajánlani, hogy lehetőleg ne együnk túl sós ételeket.
A legjobb természetes úton pótolni, hiszen normál esetben a kiegyensúlyozott étrend tartalmaz elegendő magnéziumot, de sok esetben, (például diéta során) a szervezet nem jut elegendő vitaminhoz és ásványi anyaghoz, így hiány alakulhat ki és jelentkezhetnek az előbb már említett tünetek.
A legtöbb magnéziumot a zöld színű növények tartalmazzák, mint a spenót, borsó, kelkáposzta, sóska, bab, lencse, de a magvakban, dióban, mandulában, mogyoróban is nagyobb mennyiségben megtalálható, ezért is ajánlott a változatos étrend és a napi többszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztás.
Magnézium pótlására a legalkalmasabbak a szerves sók, hiszen ezek kevésbé okoznak bélrendszeri mellékhatásokat és nagyon jól oldódnak, ilyen a magnézium-citrát, -orotát és a -laktát (a laktóz érzékenyeknél utóbbi okozhat puffadást).
Magnéziumban gazdag recept
Eredeti olasz Minestrone leves
Amire szükséged lesz:
2 répa
2 zeller
2 fej vöröshagyma
200 gr fehérbab
2 kisebb krumpli
2 gerezd fokhagyma
100 gr zöldborsó
1 cukkini
300 gr kelkáposzta
1 póréhagyma
3 paradicsom
1 dl olívaolaj
Elkészítése:
- A fehérbabot beáztatjuk éjszakára, majd másnap ebben, amíg meg nem puhul, előfőzzük és miután megpuhult, félretesszük, de a vizet nem öntjük ki.
- Egy fazékban olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk rajta a hagymát és a csíkokra szeletelt répát.
- 10 perc után hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott krumplit, és egy rövid ideig pároljuk. Utána hozzáadjuk a karikára vágott póréhagymát és a vékonyra szeletelt fokhagymát.
- Ezt a zöldségkeveréket felöntjük a bab főzővizével, ami segít besűríteni a levet.
- Hozzáadjuk a csíkokra vágott káposztát, a felkockázott cukkinit, a feldarabolt zellert, a megpárolt és meghámozott paradicsomot, majd további 20 percig főzzük.
- Hozzáadjuk a babot a maradék vízzel együtt. Ha szükséges, langyos vízzel még felöntjük – a cél, hogy a lé épp hogy elfedje a zöldségeket. A babnak még további 20 perc főzésre lesz szüksége, hogy tökéletes legyen.
- A borsót az utolsó 5 percben adjuk hozzá, így megőrzi a formáját és finom ízét.
- A leves ¼-ét kimerjük, és botmixerrel kiturmixoljuk, majd ezt a pépet visszaöntjük a levesbe, ami így kellemesen besűríti az egészet.
- Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és parmezánt reszelünk a tetejére.
Szerző: Kerata Dóra
Nyitókép: Freepik
Szólj hozzá