Minden kezdet nehéz – ez különösen igaz a sportolásra, hiszen a kívánt eredmény elérése érdekében mindenképpen ki kell lépnünk a komfortzónánkból. A következő tíz tipp segítségével talán te is könnyebben teszed majd meg az első lépést a boldogabb, sportosabb és egészségesebb élet felé.
1) Légy felszerelt
Szánj arra időt, hogy meg tudd vásárolni a megfelelő felszereléseket. A legjobb, ha nem egy plázában szerzed be a holmikat, hanem egy kisebb üzletben, ahol a személyzet „képben van” és a segítségedre tud lenni a számodra leginkább megfelelő felszerelések kiválasztásában. Ne feledd: a futócipő lesz a legfontosabb eszközöd, így ne sajnáld a pénzt a legjobb minőségűre.
2) Megfelelő ruházat
Érdemes a megfelelő ruházatba – futónadrág, felső és zokni – is invesztálni. A legjobb minőségű ruházatokban természetes (bambusz, gyapjú) és szintetikus (poliészter, lycra) anyagok keverednek. Azonban ez esetben kerüld a száz százalékos pamutból készült ruházatot! Hogy miért? Mert ezen holmik alatt nem szellőzik megfelelően a bőröd, így visszatartják az izzadtságot, így irritációt és hólyagosodást is okozhatnak.
3) Fuss társaságban
Mindenkinek vannak rossz napjai, és ilyenkor a hátunk közepére sem kívánjuk az edzést. Azonban ha társaságban futsz, akkor sokkal nehezebb kibújni a sportolás alól, hiszen a kifogások gyártása sokkal több energiádat emésztené föl, mint egy 30-60 perces edzést.
4) Csinálj edzéstervet
Ne azzal akard az új, sportos életedet kezdeni, hogy rögtöni, egy levegővel körbefutod a Margitszigetet – nem elég, hogy a végére egész biztosan kifulladsz, de másnap elviselhetetlen izomláz fog gyötörni. Légy türelmes! Kezdd azzal, hogy egy percet futsz, öt percet sétálsz. Minél inkább belejössz, annál jobban emeld a futás „adagodat”, ezzel párhuzamosan pedig csökkentsd a sétálásét.
5) Akklimatizálódj
Az első hetekben fáradtabbnak, kimerültebbnek fogod érezni magad. A legtöbben ilyenkor adják fel, pedig nem is tudják, hogy ilyenkor van közel a cél! A testednek nagyjából hat hétre van szüksége ahhoz, hogy megszokja az új mozgásformát, utána pedig fittebbnek és erősebbnek fogod érezni magad, mint valaha!
6) „Tankolj”
A megfelelő táplálkozási formákról tájékozódj a Hammer Nutrition Magyarország weboldalán, ahol az esetleges kérdéseidet is felteheted!
7) Hidratálj
A megfelelő hidratálás legalább annyira fontos, mint a helyes táplálkozás. Ügyelj arra, hogy két órával a futás előtt mindenképpen fogyassz el legalább fél liter vizet! Futás közben se feledkezz meg a folyadékpótlásról. Azonban ha 45-60 percet futsz, akkor inkább sportitalt válassz, amely olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint a nátrium, kálium és magnézium.
8) Melegíts be
Fontos, hogy az izmaidat is felkészítsd a terhelésre. Futás előtt erre a legkönnyebb módszer a dinamikus séta, azonban a futás utáni nyújtásról se feledkezz meg!
9) Légy összhangban a testeddel
Hallgass a testedre! Ha úgy érzed, hogy a „szokásos” izomfáradtságon túl más fájdalom is kínozza a testedet, akkor inkább hagyd abba az edzést addig, amíg el nem múlik a fájdalom. Ha nem múlnak a tünetek, akkor ne hezitálj: irány az orvos!
10) Pihenj
Értékelendő és szép dolog az elhatározás és az elköteleződés a sport, illetve az egészséges életmód iránt, de hagyj időt a testednek a feltöltődésre. Az elején a legjobb, ha két futás között egy napot pihensz.
Forrás: active.com
Szólj hozzá