Keresés
Close this search box.
Magyar válogatottként folytatja és a Los Angeles-i olimpiára készül a többszörös vb-döntős BMX-versenyző, Köhler Timon

Magyar válogatottként folytatja és a Los Angeles-i olimpiára készül Köhler Timon

A Magyar Kerékpáros Szövetség tájékoztatása szerint lezárult a hivatalos sportállampolgár-váltási eljárás, így a korábbi svájci válogatott Köhler Timon ezentúl magyar színekben versenyez. A többszörös korosztályos bajnok csatlakozik a 2028-as Los Angeles-i olimpiára felkészítő LA10 programhoz is és így minden esély megvan rá, hogy a 2008-as pekingi játékok után újra legyen magyar BMX Racing versenyző az olimpián.

A 2009-es születésű, magyar, svájci és német állampolgársággal rendelkező versenyző az elmúlt években stabil teljesítményt nyújtott a nemzetközi utánpótlás mezőnyben. 2017 óta rendszeres résztvevője a nemzetközi versenyek döntőinek: a 2022-es, 2023-as és 2024-es BMX Világbajnokságokon, valamint az Európa-bajnokságokon is a fináléba jutott. 2023-ban Cruiser kategóriában Európa-bajnoki címet szerzett, és ugyanebben az évben az Európa Kupa összetett győztese lett.

Hatalmas lehetőség és egyben megtiszteltetés számomra, hogy mostantól magyar színekben versenyezhetek. A családom révén mindig is erős volt a kötődésem az országhoz, a szünidőket is otthon szoktuk tölteni, de az, hogy hivatalosan is a magyar válogatott tagjaként állhatok rajthoz a világversenyeken, különleges motivációt ad. A célom, hogy a bizalmat eredményekkel háláljam meg, és mindent megteszek azért, hogy Magyarországot képviselhessem a Los Angeles-i és az azt követő olimpiákon is, valamint segítsek felépíteni és megerősíteni a BMX Racing sportágat az országban” – mondta Köhler Timon.

Szakmai célok és olimpiai perspektíva

A versenysport folyamatos fejlődésének köszönhetően immár minden korábbinál kisebb, sokszor szabad szemmel alig látható különbségek döntenek a helyezésekről a legfontosabb megmérettetéseken. A Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága azért indította el az LA10 Programot, hogy a sport minden területén, a sporttudománytól a sportegészségügyön át az edzésmódszerekig, összehangoltan, a legkorszerűbb tudással segítsék a magyar versenyzők felkészülését, ezzel elérve, hogy az apró különbségek a jövőben az ő javukra dőljenek el. A Program célja, hogy a legkiválóbb sportolók, a legjobb szakemberek támogatásával, a legújabb tudományos eredményeket felhasználva készüljenek fel a világversenyekre. Erre szükség is van, hiszen a Los Angeles-i olimpiára ambiciózus célokat tűzött ki a sportirányítás: legalább 10 aranyérmet és/vagy az éremtáblázaton top10-es helyezést várnak a magyar küldöttségtől.

Köhler Timon igazolásával és az LA10 programba kerülésével a szövetség célja a szakág hosszú távú, eredményes nemzetközi szereplésének biztosítása, akár négy olimpiai cikluson keresztül. A versenyző érkezésével reális esély nyílik arra, hogy Radasics Vilmos és Hódi Anikó 2008-as pekingi szereplése után ismét legyen magyar kvótaszerző BMX Racingben az ötkarikás játékokon. A tervek szerint Timon a jövőben mind Race BMX, mind Pumptrack szakágban képviseli Magyarországot.

Kivételes lehetőség, hogy a legideálisabb pillanatban sikerült a magyar válogatottnak megnyernie egy ilyen kiváló képességű versenyzőt. Timon személyében mostantól olyan sportoló erősíti a magyar kerékpársportot, akivel teljesen reális célkitűzés a 2028-as olimpiai részvétel, amire BMX Racingben közel két évtizede várunk. A puszta eredményeken túl azonban legalább ennyire fontos az az üzenet, amit az érkezése hordoz: a fiatal magyar tehetségeknek élő példaképet jelent, bizonyítva, hogy magyar színekben is a világ élvonalába lehet tartozni” – mondta Dr. Schneller Domonkos, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke.

A felkészülés új szakasza – évtizedes magyar szakmai háttérrel

Köhler Timon felkészítését 2018 óta Vincze Gergely, a Magyar Kerékpáros Szövetség szövetségi kapitánya irányítja, így a versenyző és edzője közötti összeszokott, eredményes munka immár a közvetlenül a magyar kerékpársport sikereit szolgálja. Timon mostantól minden nagy nemzetközi eseményen (Olimpia, VB, EB, Világkupa, Európa Kupa, EYOF) a magyar válogatott mezében versenyez.

Timon kivételes tehetség, rendkívül motivált és tudatos versenyző, aki hosszú távon gondolkodik és nem csak az olimpiai részvételekben és nemzetközi sikerekben érdekelt, hanem abban is a segítségünkre lesz, hogy a BMX Racing sportágat megerősítsük Magyarországon” – mondta Vincze Gergely szövetségi kapitány.

A szövetség várakozásai szerint Timon jelenléte a válogatottban és részvétele a kiemelt világversenyeken a hazai utánpótlás-bázis számára is motivációt jelenthet, bizonyítva a nemzetközi szintű versenyzés lehetőségét magyar licenccel is.

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top