Liu Shaolin Sándor vasárnap ezüstérmet nyert 1000 méteren a hollandiai Dordrechtben zajló rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon.
Az MTK 23 éves versenyzője így mindhárom egyéni távon a legjobb kettőben zárt, ugyanis szombaton 1500 méteren győzött, 500 méteren pedig öccse, Liu Shaoang mögött lett második. Liu Shaolint ezúttal az orosz Szemjon Jelisztratov előzte meg. A magyarok immár öt dobogós helynél tartanak ezen a kontinensviadalon két arany- és három ezüstéremmel.
A kisdöntőben érdekelt testvére megnyerte a futamát, így hatodikként zárt, akárcsak a női B döntőben győztes Jászapáti Petra, aki mögött Bácskai Sára Luca lett a második.
A férfi finálé sokáig a váltóval olimpiai bajnok Liu Shaolin szája íze szerint alakult, vezette az ötfős futamot, amikor többen elmentek mellette, akkor azonnal ritmust váltott, s mindenkit körbekorcsolyázva ismét az élre tört. Úgy tűnt, másodjára már nem engedi át az éllovas pozíciót, végig vezetett, a körök fogytak, a hajrában pedig már nem szokták tudni megelőzni a magyar világklasszist, de ezúttal az 1500 méteren bronzérmes Jelisztratov meglepte őt egy körrel a vége előtt. Liu Shaolin nem tudott újítani, így meg kellett elégednie az ezüstéremmel. A harmadik helyen a szintén orosz Gyenyisz Ajrapetjan haladt át célvonalon.
„Nagyon sajnálom, mert jó formában éreztem magam. Talán egy kicsit bealudtam a végén, de ha jobban összeszorítom a fogamat, akkor sikerült volna az újabb győzelem” – értékelt Liu Shaolin, aki saját bevallása szerint sincs hozzászokva ahhoz, hogy ilyenkor megelőzzék.
A stafétával szintén olimpiai bajnok Liu Shaoang meglepően sok harccal és ütközéssel tarkított B döntőt futott, de végül a papírformát érvényesítve győzött, így összességében hatodik lett.
Bánhidi: a feladatot sikerrel teljesítettük
„Ugyan nincsenek tengerentúli és ázsiai versenyzők, de vannak jó európai gyorskorcsolyázók, akiket le kellett gyűrni és ezt a feladatot most mi sikerrel teljesítettük” – jelentette ki a sportvezető.
Liu Shaolin Sándor összetett Európa-bajnoki címét kifejezetten komoly eredménynek nevezte, amelyért nagyon régóta küzdenek.
„Azért a végén kellett számolgatni, mert voltak olyan forgatókönyvek, hogy az oroszok borsot törhetnek az orrunk alá, de a fiúk tökéletesen végrehajtották az eltervezett taktikát a 3000 méteres szuperdöntőben” – mondta Bánhidi, aki kiemelte, az öt férfi számból csupán 1000 méteren nem született magyar aranyérem. A vasárnap elbukott fináléval kapcsolatban viszont jelezte, az orosz Szemjon Jelisztratovnak szombaton kevesebb dolga volt mint Liu Shaolinnak, így frissebbnek bizonyult, s emiatt előzhette meg a magyar világklasszist az utolsó körben.
Az olimpiai bajnok férfi váltó diadala kapcsán megjegyezte, bármily furcsa, ez a sportág első Eb-aranyérme ebben a számban.
„Liu Shaoangot az első két futamban pihentettük, azaz tudtuk keverni a kártyákat” – fogalmazott a szakember, aki szerint otthon is vannak olyan versenyzők, akik komoly potenciált jelentenek. „Nagyon örülök a női váltó bronzérmének is, mert nagy lendületet adhat. Ezzel nem feltétlenül kalkuláltunk, de a rövidpályás gyorskorcsolyázás sok érdekességet produkál, a hétvége folyamán pedig a szerencsésebb arcát mutogatta felénk”.
Bánhidi azt leszögezte, a szerencse ellenére – az elődöntőben és a fináléban is elesett két rivális – a női csapat teljesítménye megsüvegelendő, mert „ott kellett lenni minden méternél, különben nem lehetett volna meglovagolni ezt a szerencsét”.
A négy-négy arany- és ezüst-, valamint egy bronzéremmel az éremtáblázat élén végzett a magyar csapat, amely eredményesség tekintetében és érmek számában is rekordot döntött, Liu Shaolin pedig három arannyal és két ezüsttel a kontinensviadal legeredményesebb versenyzője lett.
„Mindig írnom kell beszámolókat, az elmúlt négy évben majdnem egy A4-es oldalt írtam tele történelmi sikerekkel. Ez is odakerül” – zárta szavait Bánhidi.
A sportág versenyei február elején folytatódnak a drezdai és torinói világkupaversenyekkel, a szezon pedig március elején a szófiai világbajnoksággal zárul.
Szólj hozzá