Keresés
Close this search box.

A stressz hatásai az egészségre

blank

Sajnos napjainkban nem igazán találkozom olyan emberrel, aki azt mondja, hogy nincsen stressz az életében. Mindenen stresszelünk, rengeteget dolgozunk, elfáradunk, ott a gyerek, a család, a barátok, a kutya-macska és így tovább. Nincsen pihenés, minőségi idő, nincsen énidő. Ezáltal belekerülünk egy olyan spirálba, ahonnan nem egyszerű kimászni… de ez nem jelenti azt, hogy lehetetlen lenne!

Elöljáróban érdemes tudni, hogy a mellékvese kéregállományában termelődik a kortizol nevű hormon, amely kulcsfontosságú. Azért felel, hogy ha nagyon stresszes vagy, akkor „lenyugtasson”. Antistresszhormonként is emlegetik. Tartós stressznél az a legfontosabb feladata, hogy „mentse a testet”. Ebben az esetben az úgynevezett luxusfunkciók kikapcsolnak, mint például nők esetében a peteérés vagy az ovuláció. Amint megborul a női szervezet egyensúlya, olyan hormonális egyensúlytalanságok alakulhatnak ki, mint például a PCOS, az endometriózis, a mióma, az inzulinrezisztencia, a mellékvese-fáradás vagy a funkcionális meddőség.

A szervezet ilyenkor „úgy gondolja”, hogy ha a stresszt nem tudod kezelni, akkor hogyan tudnál megbirkózni egy esetleges terhességgel, illetve nem is lenne egy optimális állapot a babára nézve, így kikapcsolja az ehhez szükséges funkciókat (megemeli a prolaktinszintet, nem lesz ovuláció, nem lesz progeszteron, megjelennek a ciszták stb.).

Természetesen a férfiaknál is jelen vannak a stressz tünetei, az ő esetükben inkább „menedzserbetegségnek” nevezik. Náluk is arról van szó, hogy a nagy hajtás és nulla pihenés miatt megborul a hormonegyensúly, inzulin- és fogantatási problémájuk lehet, ráadásul a szorongás, a depresszió és a nagyfokú idegesség is megfigyelhető náluk.

Mi számít stressznek?

Nem csak az a stressz, amikor a szomszéd zajong, állsz a dugóban, vagy kiborított a főnököd. Az is stressznek számít, ha nem fekszel le időben (szakértők azt javasolják, hogy már este 10 óra környékén érdemes ágyban lenni), és nem alszol eleget, de az is stressz, ha feszültség van a munkahelyeden, a párkapcsolatodban/emberi kapcsolataidban, stressz a folyamatos rohanás, „pörgés”, ha nem eszel/iszol eleget, és nem kap a szervezeted minőségi tápanyagot, ha szorongsz, ha túl sokat edzel, és mellé keveset pihensz (ez egyébként abszolút megborítja a dolgokat), de az is stressznek számít, ha olyan helyen dolgozol, ahol nincsen természetes fény.

Konkrétan miket okozhat a tartós stressz?

Sajnos okozhat pajzsmirigy-alulműködési tüneteket, miközben nem a pajzsmirigy beteg, de emellett eredményezhet emelkedett prolaktinszintet, szorongást és depressziót, emésztőrendszeri problémákat, funkcionális meddőséget, megboríthatja az inzulintermelést, és kimaradhat a menstruáció is.

Hogyan lehet kezelni a stresszt?

Miután a probléma azonosítva van, akkor természetesen a következő lépés a megoldás. Íme néhány tipp arra, hogyan csökkentheted a stressz-szintedet:

  • Feküdj le legkésőbb este 10 óra körül, és lehetőleg aludj sötétben (ne égjen a villany, ne menjen a tévé stb.).
  • Lefekvés előtt egy-két órával már ne mobilozz, ne számítógépezz!
  • Rendszeresen étkezz, fogyassz minőségi ételeket.
  • Igyál sokat.
  • Meditálj.
  • Sportolj! csináld azt, ami energiával tölt fel, amikor megszűnik a világ körülötted! Lehet ez jóga, tánc, kirándulás, edzés vagy bármilyen aktív tevékenység, ami kikapcsol.
  • Próbáld beosztani az idődet.
  • Próbálj meg figyelni a légzésedre, ha lehet, akkor legyen egyenletes.
  • Az emberi kapcsolatoknál nagyon fontos a kommunikáció, éppen ezért beszélgess, ha valakivel problémád van, akkor beszéld meg vele, ne söpörd a sarokba, ne fojtsd el magadban.
  • Írj naplót, és fókuszálj a céljaidra, amik előre visznek.
  • Ha szükségesnek érzed, akkor keress fel egy szakembert, aki segíthet, akár a hormonális, akár a pszichológiai részen.
  • Találd meg az egyensúlyt.

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top