Keresés
Close this search box.
salad 1786327 1920

Az endometriózis és a táplálkozás kapcsolata

Napjainkban egyre többet lehet olvasni, hallani erről a fura, alattomos betegségről, ami a termékeny korban lévő nők közül 10-ből 1-nél fordul elő – köztük engem is érintett. Strompf Andi írása.

Te is tapasztaltad már a következőket: fájdalmas szexuális együttlét, darabos vérzés, nagyon erős vérzés, véres széklet, vagy vizelet a menstruáció időszakában, vagy esetleg nagyon komoly alhasi fájdalmad van azokon a bizonyos napokon? Ha igen, akkor mindenképpen keress fel egy szakembert, mert ez nem játék.

De miről is van szó tulajdonképpen?

Endometriózisról akkor beszélünk, ha a méh belső nyálkahártyája (az endometrium) nemcsak a méhben, hanem a méh üregén kívül is megjelenik (például petefészken, petevezetéken, húgyhólyagon vagy akár a bélen is). A rendellenes helyeken megtapadó nyálkahártyaszigetek éppen úgy reagálnak a hormonális változásokra, mint a méhen belüli szabályos nyálkahártya: havonta megduzzadnak és véreznek, változatos tüneteket, gyakran elviselhetetlen fájdalmakat okozva.

A tünetei nagyon széleskörűek (attól függően hol van az endometriózis), de egy dolog közös: a fájdalom. A legjellemzőbb tünetei közé lehet sorolni a nagyon erős, fájdalmas menstruációt, alhasi fájdalmat, haspuffadást, fájdalmas/véres székletürítést, fájdalmas szexet, de okozhat hólyagirritációt, hólyagtáji fájdalmat, sőt még vérvizelést is.

A kialakulása a mai napig nem teljesen tisztázott, de összefüggésbe hozható – a genetikai háttér mellett – gyulladással, szivárgó béllel („leaky gut”) és megfigyelhető a magas ösztrogén és alacsony progeszteron szint (ösztrogéndominancia) is.

Az endometriózis kezelése nagyon összetett feladat, mind a nyugati orvoslás, mind pedig a holisztikus gyógyítás keretein belül is. Jelentős szerepet játszik a hormonegyensúly kialakítása mellett a helyes táplálkozás, a bélrendszer állapotának optimalizálása és a lelki oldal feltárása is (tapasztalatom is azt mutatja, hogy a lelki tényező nagyon fontos a betegségek kialakulásában és gyógyulásában egyaránt). Természetesen vannak olyan esetek, amikor elengedhetetlen a műtéti beavatkozás, ezért mindenképpen fontos szakemberrel konzultálni.

A táplálkozásnak rendkívül fontos szerepe van a tünetek enyhítésében, javulásában, megszűnésében egyaránt, de önmagában csak a táplálkozás nem elegendő, kellenek a célzott kiegészítők is!

Az egyik és legfontosabb irányvonal az endometriózis „kezelésében” a gyulladáscsökkentés és a bélrendszeri regeneráció.

És ez pontosan mit is jelent a táplálkozásban?

Íme 15 tipp a helyes étkezés kialakításához:

  1. Érdemes kerülnöd a tejtermékeket
  2. A glutén tartalmú ételeket is próbáld meg kerülni
  3. Minimalizáld a cukorfogyasztást
  4. Fogyassz napi szinten friss zöldségeket
  5. Részesítsd előnyben a keresztesvirágúakat, például: kelkáposzta, mángold, karfiol, retek, brokkoli, kelbimbó, rukkola, mert di-indol-metán tartalmuk elősegíti az ösztrogéntöbblet kiválasztását
  6. Kerüld a vörös húsokat, inkább kis mértékben halat és szárnyasokat fogyassz
  7. Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, és a táplálkozásod alapját inkább az „igazi” ételek alkossák
  8. Használj gyulladáscsökkentő fűszereket, mint a kurkuma, gyömbér, fokhagyma, fahéj, bazsalikom, koriander
  9. Részesítsd előnyben az omega-3 zsírban gazdag ételeket, mint a lazac, avokádó, szardínia, olívaolaj (ezek is gyulladáscsökkentőek)
  10. Kerüld az omega-6 zsírban gazdag növényi olajokat, mint az étolaj, napraforgóolaj stb. (gyulladásfokozók)
  11. Kerüld a szójatermékeket
  12. Minimalizáld a xenoösztrogéneket a háztartásodban, mint a PET-palackok, ételszínezékek, körömlakkok, parabén, SLS, DDT, dioxin…stb.
  13. Részesítsd előnyben a stresszkezelést, akár jógával, illóolajokkal, adaptogén gyógynövényekkel
  14. Figyelj oda a mindennapos vitamin- és ásványi anyag pótlásra
  15. A ligetszépe olaj és a máriatövis segíthet enyhíteni az endometriózis tüneteit

Szerző: Strompf Andi

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top