A hétvégén a Rali Világbajnokság egyetlen kelet-európai helyszínére, Lengyelországba érkezik meg a mezőny. 2014-ben ötéves szünet után került vissza ez a rali a versenynaptárba, feltehetően Robert Kubica hathatós nyomására. Két évig Sebastien Ogier-nak állt itt a zászló, mígnem tavaly nagy fordulattal Andreas Mikkelsen nyerte meg a győztes trófeát. Kubica már egy ideje nem ralizik, helyette ismét a Forma-1 felé kacsingat, de azért még nagy népszerűségnek örvend a hétvégi megmérettetés a helyiek körében.
2016-ban drámai véget ért a Lengyel Rali. Ott Tanak szombattól kezdve jó úton haladt megérdemelt raligyőzelme felé. Szombatról vasárnapra éjszaka azonban megváltoztak az időjárási viszonyok, s a lezúduló hatalmas mennyiségű eső nagyon csúszóssá tette a lengyel murvás utakat. Olyannyira, hogy a pilóták szinte a túlélésért küzdöttek. Tanak sorsát végül a Baranowo 2 gyorsasági szakasz döntötte el, ahol az észt tehetség több mint 40 másodpercet vesztett azzal, hogy jobb hátsó defektet kapott. Ekkor a az addig a második helyen autózó Andreas Mikkelsen ölébe pottyant a győzelem. Ez volt második világbajnoki sikere a norvég pilótának.
S mi lesz idén? Sebastien Ogier kétszeres korábbi győztes már nem gyári színekben versenyez, s bár Andreas Mikkelsen igen, de ez mindössze második versenye lesz a Citroen gyári csapatnál. Ogier a mostani szezonban Monte-Carlo után csak Portugáliában tudott győzni. A francia pilóta javára szóljon azonban, hogy ez utóbbi ugyanúgy murvás megmérettetés, mint a hétvégi lesz, még ha nem is olyan gyors, mint a mostani.
Andreas Mikkelsen az elmúlt ralin, Szardínián, a francia alakulatnál kapott bemutatkozási lehetőséget. A norvég pilóta a legjobb citroenes helyezettként fejezte be a ralit a nyolcadik helyen. Ott Stephane Lefebvre autóját kapta meg és a kitűnő teljesítménye láttán Lengyelországban is pirosba öltözhet. A hétvégén Kris Meeke adja át neki a stafétát és autóját. Craig Breen és Lefebvre (nem is beszélve Meekéről) pedig nem tehet semmi egyebet, minthogy jó képet vág a vezetőség döntéséhez.
A Citroen döntése érthető. A Rali Világbajnokság felénél járunk, így most már erősen koncentrálnia kell a csapatoknak a minél jobb eredmény elérésére, amennyiben a végelszámolásnál jó helyen szeretnének végezni. A Volkswagen visszavonulásával mindenki a Hyundaira tette a voksát a konstruktőri első hely várományosaként. A koreai csapat viszont jelenleg 40 pont lemaradással áll a második helyen a félig gyári M-Sport mögött. Szardínián nem jött jókor Hayden Paddon kiesése az első helyről. Michel Nandan csapatfőnök elmondta: „Tudjuk, hogy az autóinknak nagyon fekszenek a murvás helyszínek, de ez a mostani lesz az első igazi tesztje a gyorsaságnak. Keményen küzdünk a világbajnoki első helyért, s a harc egyre ádázabb lesz, ahogy közeledünk a szezon vége felé. Minden egyes ralin erős csapatteljesítményt kell nyújtanunk, ha fel akarjuk venni a harcot az M-Sporttal.”
Thierry Neuville, a koreai csapat belga pilótája, nagyon jó formában van. Amennyiben az első három között ér célba, az lesz zsinórban ötödik dobogós helyezése. Nem véletlen tehát, hogy az egyéni ponttáblán a második helyen áll 18 ponttal lemaradva Sebastien Ogier mögött. A verseny kimenetelébe komoly beleszólása lehet annak az Ott Tanaknak is, aki jelenleg harmadik az M-Sport Fordjával a pilóták között és aki igencsak szeretne revansot venni a tavaly elbukott első hely miatt.
A rali
A 2017-es Lengyel Rali három napon át tart, s a 23 gyorsasági szakasz 326,64 km-t tesz majd ki. A rali teljes távja: 1422,63 km lesz.
Az először 1921-ben rendezett Lengyel Rali egyike a világ legrégebbi ralijainak. Kiválása után az Európai Bajnokság része volt aszfaltos futamként. 2009-ben tért vissza a Rali Világbajnokságba, majd egy kisebb szünet után 2014-ben ismét immár murvás raliként. Robert Kubica, aki balesete után a Rali Világbajnokságban versenyzett a Forma-1 helyett, közkedvelt pilóta és személyiség, így nem volt meglepő a világbajnokság visszatérése a kelet-európai terepre.
A homokos felszínű Lengyel Ralin murvás beállítással hajtanak majd az autók. A gyorsasági szakaszok gyorsak és látványosak. A Finn Ralihoz hasonló gyorsaságot lehet elérni a hétvégén, ami sokat dob a rali nézettségén és népszerűségén. Lágy gumikat kapnak a versenyzők, de kemény összetételű abroncsok is elérhetők lesznek.
A verseny útvonala mentén magas fű nő, amely korlátozza a kanyarokban a pilóták rálátását az útra. Ráadásul a fű még nagy köveket, sőt sziklákat is rejthet, amely kockázatossá teheti a kanyarok levágását. 2014-ben a 14. gyorsasági szakasz sziklája elég hírhedté vált. Mads Östberg és Jari-Matti Latvala mellett ugyanis Elfyn Evans is eltalálta és ennek autója első felfüggesztése látta kárát.
A rali főhadiszállása Mikolajkiban lesz berendezve, néhány órányira északra Varsótól. Idén is a Mikolajki Arénából rajtol el a rali csütörtökön egy szuperspeciális szakasszal. Ez a pályán látványos csaták szemtanúi lehetnek a nézők, ahol egyszerre két versenyautó vív harcot egymással. Ezen a helyszínen összesen három gyorsaságit is rendeznek, így ezen a helyszínen ezzel az nézőbarát versenyzéssel zárják a napot csütörtökön, pénteken és szombaton.
A pénteki helyszín ugyanaz lesz, mint tavaly, majd szombaton a mezőny északnak veszi az irányt, a határ irányába. Vasárnap egy új helyszínen a Paprotki Power Stage-el zár a rali.
Szólj hozzá