Ingrid Stroom egyedülálló karrierúttal rendelkezik, mely során a zeneiparban szerzett tapasztalatait a sport üzleti menedzsment területén szeretné a jövőben kamatoztatni. Számos világsztárral dolgozott együtt produkciós asszisztensként és turnémenedzserként, de a COVID-járvány idején úgy döntött, hogy új irányt vesz a karrierjében. Beiratkozott a JAMK Alkalmazott Tudományegyetemre, ahol Sport Üzleti Menedzser szakon végzett. Interjúnk során Ingrid részletesen mesélt múltjáról, jelenéről és jövőbeli terveiről.
Ingrid zenei karrierje egészen fiatalon kezdődött egy kis észtországi városban, ahol kevés lehetőség volt a szórakozásra. „Amikor tinédzser voltam, két lehetőség volt: vagy panaszkodsz, hogy semmi sem történik, vagy teszel valamit ellene” – mesélte. Barátaival koncerteket kezdtek szervezni, és hamar rájött, hogy ez az, amit szeretne csinálni. „Először média szakon kezdtem el tanulni, de rájöttem, hogy nem azt kapom, amit vártam. Ekkor találtam rá a zene menedzsment képzésre Finnországban, és úgy döntöttem, hogy ide költözöm.”
A képzés során számos hasznos tudásra tett szert, különösen a jogi oldalon. „A szerződések mindenütt jelen vannak, és tudnod kell, hogyan olvasd őket. Olcsóbb ezt iskolában tanulni, mint a valós életben bajba kerülni”. A tanulmányai során szerzett kapcsolatok is nagy szerepet játszottak karrierje építésében. „Az emberek, akikkel együtt tanultam, később a munkatársaim lettek. Ezek a kapcsolatok nagyon értékesek a való életben.”
Ingrid karrierje során számos világsztárral dolgozott együtt. Az egyik legemlékezetesebb számára a Queen és Adam Lambert közös koncertjének koordinálása volt. „Ez egy olyan show volt, amely különösen fontos maradt számomra azért is, mert a szüleim is eljöttek. A csillagok állása is kedvezett, tökéletes, nyári idő volt szél nélkül, a közönség soraiban pedig ott ültek teljesen különböző emberek. Az embernek egyszer van az életében ilyen élménye” – hangsúlyozta.
Ezen kívül számos más projektben is részt vett, amelyek során rengeteg tapasztalatot szerzett a rendezvényszervezés és a menedzsment területén. „Mindig is az volt a hozzáállásom, hogy ha valamit jól csinálok, akkor a pozitív dolgok jönnek maguktól. Néha elültetsz egy magot itt-ott, valaki pedig később emlékezni fog rád és felhív egy lehetőséggel.”
A zeneiparban eltöltött évek után Ingrid új kihívásokra vágyott. A COVID-járvány idején beiratkozott a JAMK Alkalmazott Tudományegyetem Sport Üzleti Menedzser szakára. „Szerintem kicsit vicces, hogy mennyire nem látjuk a zeneipar és a sport üzleti része között a hasonlóságot. Például, ha belegondolsz, a sportolóknak és a zenészeknek is mindig topformában kell lenniük és a legjobbat kell kihozniuk magukból. Mögöttük áll egy külön stáb is, amely segíti őket ebben és mindemellett ügyelnek a részletekre azért, hogy a sportolónak/zenésznek ne kelljen apróságokkal foglalkoznia, hanem csak a teljesítményére koncentráljon.”
Hangsúlyozta, hogy a sport iránti szenvedélye nem új keletű. „Szeretek sportot nézni a TV-ben. Jelenleg az európai labdarúgó-bajnokságok zajlanak, és bár nem ülök le minden meccset koncentráltan nézni, mindig be van kapcsolva a TV, és figyelemmel kísérem az eseményeket.” Elmondása szerint különösen a biatlon és a rali érdeklik, mivel ezekben az észtek jól szerepelnek.
Ingrid számára a JAMK Alkalmazott Tudományegyetem nemcsak új tudást, hanem új lehetőségeket is hozott. Hozzátette, hogy az egyetem mellett, ha lehetősége volt rá, részt vett sporteseményeken is, de nem csak nézőként, hanem önkéntesként is érdekelt lett volna. „Szeretek sportot nézni, és ha van rá lehetőségem, részt is veszek benne. Egyszer jelentkeztem önkéntesnek egy kézilabda bajnokságra Helsinkiben, de sajnos a COVID miatt elhalasztották az eseményt.”
Úgy véli, hogy a zeneiparban szerzett tapasztalatok rendkívül hasznosnak fognak bizonyulni a későbbiekben a sportrendezvények szervezésében. „A zenei és sport rendezvények között sok hasonlóság van. Mindkettő nagy logisztikai kihívást jelent, ahol rengeteg emberrel kell együttműködni, és minden apró részletre figyelni kell” – szögezte le Ingrid.
„A zenei rendezvényeknél és a sporteseményeknél is fontos a pontos időzítés. Egy koncertnél minden perc számít, és ugyanez igaz egy sporteseménynél is. Például egy futballmeccsnek is pontosan kell kezdődnie, és a szünetek időtartama is kötött” – folytatta.
A szervezési folyamatok hasonlósága is szembeötlő. „Mindkét területen fontos a megfelelő kommunikáció és a csapatmunka. A zeneiparban és a sportban is gyakran kell gyors döntéseket hozni, és alkalmazkodni a változó körülményekhez” – mondta Ingrid, majd hangsúlyozta: „Az emberek kezelésének képessége, a stressz tűrése és a gyors problémamegoldás mindkét területen elengedhetetlen.”
Érdekesség, hogy a marketing és a promóció területén is sok az átfedés. „Mind a zenei, mind a sport rendezvényeknél kulcsfontosságú a megfelelő marketing stratégia kialakítása. A közönség bevonása és a megfelelő csatornák használata mindkét területen meghatározó szerepet játszik. A közösségi média használata, a szponzorációk kezelése és a jegyértékesítés mind-mind olyan területek lehetnek, ahol a zeneiparban szerzett tapasztalataim nagyon hasznosak.”
Továbbá a szponzoráció mindkét területen alapvető szerepet játszik. „A zeneiparban és a sportban is elengedhetetlen a szponzorok bevonása. Egy sikeres rendezvényhez szükség van a megfelelő pénzügyi háttérre, amelyet gyakran a szponzorok biztosítanak. A zenei rendezvényeknél gyakran látjuk, hogy különböző márkák szponzorálják a koncerteket, és ugyanez igaz a sporteseményekre is, ahol a szponzorok logói mindenhol jelen Vannak, azonban a sportban, meglátásom szerint, ezek sokkal átgondoltabbak.”
A pénzügyi menedzsment is hasonló kihívásokat rejt magában. „Mindkét területen fontos a költségvetés pontos tervezése és betartása. A zenei és sport rendezvények is jelentős költségekkel járnak, és a pénzügyi stabilitás elérése érdekében elengedhetetlen a megfelelő gazdálkodás.”
A technológia és a logisztika is közös nevező a zenei és sport rendezvények szervezésében. Interjúnk során hangsúlyozta a modern technológiai eszközök és megoldások fontosságát. „Ilyen például a hang- és fénytechnika a zenei rendezvényeknél, valamint a sportesemények közvetítése és a statisztikák valós idejű feldolgozása a sportban. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a megfelelő logisztikai tervezés és a technológia hatékony használatának fontosságát mindkét esetben, amelyek biztosítják, hogy az események zökkenőmentesen menjenek végbe.”
Habár a munkarendje elég sűrű volt, legfőképpen az elmúlt időszakban, Ingrid nem fáradt el, sőt, ambiciózus tervekkel tekint a jövőbe. „Saját végem van, remélem, hogy öt év múlva is működni fog, és felvehetek alkalmazottakat is. Ez az első alkalom, hogy konkrét célt tűztem ki magam elé” – vallotta be. Szívesen dolgozna nagy sporteseményeken is, hogy új tapasztalatokat szerezzen és megismerje ezt a világot más szemszögből.
Ingrid Stroom története egy igencsak inspiráló példa arra, hogyan lehet egy karrierút során új irányokat találni és a szenvedélyt követve sikeresen váltani. Az elveit és elképzeléseit követve a zeneiparban szerzett tapasztalatait a jövőben a sport világában (is) szeretné kamatoztatni, és biztosak lehetünk benne, hogy még sokat fogunk hallani róla – vagy éppen a rendezvényeiről – a jövőben.
Szólj hozzá