szita zoltán

Csoportelsőként jut tovább a kézilabda Eb-selejtezőből a magyar válogatott

A magyar férfi kézilabda-válogatott csoportelsőként jut tovább az Európa-bajnoki selejtezőből, mivel házigazdaként 36-27-re legyőzte Svájcot a negyedik forduló vasárnapi játéknapján.

A hazaiak keretéből Szűcs Bence és Palasics Kristóf maradt ki.

A kezdés előtt a tatabányai csarnok lelátóján és sajtótribünjén is az volt a slágertéma, létezik-e még olyan forgatókönyv a selejtezősorozatban, amellyel a magyar válogatott nem jut ki a januári, németországi Európa-bajnokságra, de a matematikai fejtegetések szerint ettől nem kellett tartani.

Csakhamar kiderült, hogy nincs is szükség számolgatásra, a válogatott ugyanis felkészülten játszott, remekül védekezett, ezt könnyű gólokkal használta ki, és a 12. percben már 7-3-ra vezetett. A svájciak időkérése után sem változott a játék képe, tovább nőtt a különbség (12-5), ám az első félidő hajrájában – a magyar hibákat kihasználva – egy 3-0-s sorozattal némileg csökkentették hátrányukat a vendégek.

A második felvonás elején a jól védő Székely Márton megszerezte pályafutása második és harmadik gólját a válogatottban, amely a tatabányai kapus jó teljesítményére alapozva visszaállította a nyolcgólos különbséget, sőt a 42. percben már tíz volt közte. A meccsnek még több mint a negyede hátra volt, amikor Rosta Miklós már tíz gólnál járt, amivel a mezőny legeredményesebb játékosának bizonyult.

Székely Márton 14, Andó Arián két védéssel zárt, a túloldalon Lucas Meister és Felix Aellen öt-öt gólt lőtt, Nikola Portnernek pedig tíz védése volt.

A két csapat 39. egymás elleni meccsén 12 svájci siker és két döntetlen mellett 25. alkalommal győztek a magyarok.

Ma minden működött, a támadás, a védekezés, és megfelelő volt a kapusteljesítmény is. Ezzel a különbséggel nyerni és csoportelsőként kijutni az Eb-re nagy boldogság, elégedettek lehetünk” – mondta a meccs után José María Rodriguez Vaquero, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

Hozzátette, azért is örül a csütörtöki és a vasárnapi győzelemnek, és főként a mostani teljesítménynek, mert egyrészt több hiányzójuk volt, másrészt Svájc remek csapattal rendelkezik.

A tavalyi év legjobb magyar kézilabdázójának megválasztott Rosta Miklós az MTI-nek elmondta, a csütörtöki, idegenbeli mérkőzés után volt egy videóelemző edzésük, és utána is átbeszélték, melyik játékossal szemben hogyan kell védekezniük, és ennek a megvalósítása remekül sikerült.

A védekezésünk jól működött, örülök, hogy hátul így teljesítettünk, és a kapuból is jött a segítség. A meccs elejétől jó összpontosítással, fegyelmezetten játszottunk, ennek köszönhető, hogy nem voltak hullámvölgyek. Mindig ilyen játékra próbálunk törekedni” – nyilatkozta a Szeged beállója.

(Forrás: MTI, nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka)