Keresés
Close this search box.
MTI Fotó: Illyés Tibor

„Új korszakot kell nyitni a labdarúgásban”

MTI Fotó: Illyés Tibor

Belecsapott a lecsóba a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) februárban megválasztott elnöke, Gianni Infantino az európai szövetség (UEFA) 40., budapesti kongresszusán: elmondta, hogy változások előtt áll az egyesület, amely ezentúl maximálisan korrekt és szolidáris lesz.

„Új korszakot kell nyitni a labdarúgásban és szakszerűen kell dolgoznunk. Ez nagy felelősséggel jár. Az a fontos, hogy ismét a futballról szóljon a munkánk” – mondta az UEFA korábbi főtitkára köszöntőjében, amelyben egyúttal úgy fogalmazott, megtiszteltetés volt az európai konföderációban Lennart Johansson és Michel Platini elnökökkel együtt dolgozni.

A svájci sportvezető kijelentette, a befolyó összegeket a labdarúgásba fekteti a FIFA azzal, hogy a nemzeti szövetségeket támogatja, mivel azok így megvalósíthatják fejlesztési programjaikat.

Minden négyéves periódusban a 209 tagország öt-ötmillió dollárt kap a FIFA-tól, a hat kontinentális szövetség pedig 40-40 milliót. Ennek kapcsán Infantino a szegényebb országok megsegítésére szólított fel:

„Ha nektek Európában nincs szükségetek erre a pénzre, akkor juttassátok el más szövetségeknek, fektessetek be ottani projektekbe, hogy az új FIFA a szolidaritás FIFA-ja legyen” – mondta Infantino.

Angel Maria Villar, az UEFA első alelnöke határozottan annak a reményének adott hangot, hogy a FIFA által hűtlen kezelés és összeférhetetlenség miatt hat évre minden labdarúgással kapcsolatos tevékenységtől eltiltott Platini visszatérhet elnöki posztjára a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) egy héten belül várható ítélete után.

A spanyol sportvezető szerint keserű pillanatokat kellett átélniük az elmúlt hónapokban, de történtek pozitív dolgok is, így például Infantino FIFAelnökké választása, akit hosszasan méltatott.

Házigazdaként magyar részről elsőként Szabó Tünde sportért felelős államtitkár köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte, hogy egyedülálló összefogásnak köszönhető a magyar labdarúgás fejlődése, amelyet a magyar kormány teljes mellszélességgel támogat. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Budapest pályázik a 2024-es nyári olimpia megrendezésére.

Csányi Sándor, a magyar szövetség elnöke, egyúttal az UEFA végrehajtó bizottságának tagja azt hangsúlyozta, hogy Budapest örömmel ad otthont 2006 után ismét az UEFA kongresszusnak. Szerinte vissza kell szerezni a labdarúgás megbecsülését és tekintélyét, ami nagy felelősséget ró rájuk, sportvezetőkre.

A 40. kongresszuson megválasztják a végrehajtó bizottság első női tagját, illetve döntenek Koszovó tagfelvételéről.

Frissítés:

Koszovó felvételét 28-an támogatták, 24-en ellenezték két érvénytelen szavazat mellett, így az UEFA tagországainak száma 55-re nőtt. A felvétel kapcsán több jogi kérdés is felvetődött, elsősorban annak a paragrafusnak az értelmezésével kapcsolatban, amely szerint az UEFA-tagsághoz az ENSZ által elismert államnak kell lenni. Koszovó vitatott jogállású terület a Balkán-félszigeten. A koszovói albán többség 2008 februárjában kiáltotta ki az ország függetlenségét, amelyet Szerbia és az ENSZ nem ismert el.

Az eredmény bejelentésekor a sajtószobában gólörömhöz hasonlítható ünneplés kezdődött, többen Koszovó zászlaját is kifeszítették.

Koszovó válogatottjának 2014-től csak barátságos mérkőzések lejátszását engedélyezték. Az UEFA-tagfelvétel után a csapat elvileg indulhat a 2018-as vb-selejtezőben.

A kongresszus, amelyen mind az 54 tagország képviselője megjelent, arról is döntött, hogy ki legyen a végrehajtó bizottság első női tagja. A francia Florence Hardouin 33 voksot kapott, míg ellenfele, a norvég Karen Espelund a 21-et. A francia sportvezető megbízatása három évre szól.

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top