Keresés
Close this search box.
insulin syringe 1972843 1920

Általános tudnivalók a cukorbetegségről

Egyre többször hallok arról, hogy egyik-másik ismerősömnél cukorbetegséget állapítottak meg, de az ilyen hírekre már nem is kapom fel a fejem, ugyanis valahogy az évek folyamán egyre „elfogadottabb” lett ez a betegség. Azonban az idő múlásával egyre több közeli barátom gyermekéről tudtam meg, hogy diabéteszes. Elgondolkodtatott a dolog, de különösebben mégsem ástam bele magam a témába. Egészen idáig…

Sajnos úgy hozta az élet, hogy a kislányomnál egy nagyon ritka hasnyálmirigy-betegséget diagnosztizáltak, ami jelenleg nem gyógyítható. Szerencsére a cukorbetegség még nem alakult ki nála, de nem szerettem volna, ha meglepetés ér, inkább utánanéztem annak, hogyan is lehetne megelőzni a bajt.

De mi is az a cukorbetegség?

Tulajdonképpen egy olyat állapot, amelyet ha nem kezelünk, magas vércukorszinttel jár. A betegség oka a hasnyálmirigy inzulintermelő képességének csökkenése, vagy az inzulin hatásának elégtelensége. A szervezet nem képes szabályozni a vérben lévő cukor mennyiségét és felhasználását, ami azért nagy baj, mert a glükóz a szervezet elsődleges energiaforrása. Ha ez nem történik meg, akkor csökken az energiatermelés, és a szervezet legyengül.

Az elfogyasztott ételek többségét a szervezet cukorrá bontja le. Ha a szervezet nem tudja megfelelően felhasználni ezt az energiaforrást, akkor a vér cukorszintje a normálisnál magasabbra emelkedhet. Érdekesség, hogy a vércukorérték szorosan összefügg a szervezet inzulintermelésével és inzulinfelhasználásával. Az inzulin segíti a szervezet cukorfelhasználását, és normális tartományon belül tartja a vércukorszintet. Ha a cukorháztartás normális, a vércukorszint sem magas.

Jelenleg a cukorbetegség nem gyógyítható, de eredményesen kezelhető, és tünetmentes lehet, ha a vércukor értéke a normálishoz közeli. Ezt gondosan megtervezett étrenddel, rendszeres fizikai aktivitással, továbbá szükség szerint gyógyszerekkel lehet elérni.

Azért nagyon fontos foglakozni vele, mert sok ismert betegség alapja, mint például a magas vérnyomásnak, a szívinfarktusnak és az érszűkületnek.

Mik a tünetek?

Sajnálatos módon az esetek többségében a diabétesz kezdetben tünetszegény, a panaszok alapján nehezen ismerhető fel, főleg úgy, ha nincs érintett a közelünkben, vagy rosszabb esetben már csak akkor derül ki, amikor már szövődmények alakultak ki. A leggyakoribb ismertetőjelei viszont a következők: gyakori szomjúságérzet, nehezen gyógyuló sebek, fáradékonyság, nagy étvágy ellenére súlyvesztés, az éjszaka folyamán megnövekedett vizeletmennyiség. Egészséges gyermek esetén az éhgyomorra mért vércukorérték: 4-4,5 mmol/l, míg étkezés után nem lehet több, mint 7 mmol/l. Felnőttek esetén ez az érték előbbi esetben 4-6 mmol/l, illetve étkezés után maximum 7,8 mmol/l. Étkezés után 2 órával a vércukorszintnek az étkezés előtti értékre kell visszaállnia. A cukorbetegségnek két gyakori típusa van: az 1-es típusú diabétesz esetén az inzulin hiánya jellemző, míg a 2-es típusú diabétesz esetén pedig csökken az inzulin iránti érzékenység.

Azonban a cukorbetegségnek több, nem gyakori típusa van. A 3-as típusú diabétesz aszerint bontható csoportokra, hogy milyen ok váltja ki. Hozzá kell tenni, hogy ezen típusok nagyon ritkán fordulnak elő.

  • A 3A típus mögött a béta-sejtek nem megfelelő működése áll, amely valójában egy genetikai eredetű eltérés.
  • A 3B típusnál az inzulinhatás genetikailag rosszul van kódolva.
  • A 3C típusú cukorbetegséget a krónikus pancreatitis, vagyis a hasnyálmirigy megbetegedése okozza.
  • A 3D típus a hormonok zavarai miatt alakul ki.
  • A 3E típus gyógyszerek, illetve kémiai anyagok hatására alakulhat ki.
  • A 3F diabéteszt számos vírusos fertőzés okozhatja.
  • A 3G típusú betegség mögött immunológiai probléma áll.
  • A 3H típusú cukorbetegség különbözik az előbb említett fajtáktól, ugyanis ez olyan genetikai eredetű megbetegedésekre vezethető vissza, mint például a Down-szindróma.
  • A 4-es típusú diabétesz – vagyis gesztációs diabétesz – a várandósság alatt jelentkezik, és olyan nőknél fordul elő, akik a terhesség előtt nem szenvedtek cukorbetegségben. A legtöbbször ez a típusú cukorbetegség a terhesség után megszűnik, de később a diabétesz nagyobb valószínűséggel újra megjelenik.

És így a cikk végére érve szeretném hangsúlyozni: sok esetben megelőzhető lenne a betegség kialakulása kellő odafigyeléssel és helyes életvitellel.

Szerző: Kerata Dóra

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top