Keresés
Close this search box.

A mozgás fél fiatalság

blank

Sokan arra hivatkoznak, hogy nincs idejük testedzésre. Valójában ennek az ellenkezője igaz: a mozgás hiánya rabolja el az időt, mégpedig az értékes élettartamot.

A mozgás lassítja a sejtek öregedését, így azok tovább maradnak fiatalok. A rendszeres sport segítségével visszafordíthatjuk életünk óráját valamennyi aerob területen, így azok biológiailag fiatalabbak lesznek.Nincs semmilyen eljárás vagy gyógyszer, aminek olyan fiatalító hatása lenne, mint amilyen a mozgásnak van. Szinte bizonyítottnak tekinthető, hogy rendszeres testedzéssel csaknem minden megbetegedés elkerülhető vagy kedvezően befolyásolható, minthogy a külső mozgás befolyásolja a belső mozgásokat, ez pedig előfeltétele a hosszú és egészséges életnek.

Mérsékelten űzve nem létezik káros sportág. Tilos a teljes kifárasztás, nem erre van szükség, hanem kitartásra. Az ideális megközelítés az egyéni minimumprogram: aki eddig semmiféle testmozgást nem végzett, kezdje napi egy perccel, majd ezt naponta egy perccel növelve jusson el ahhoz, hogy heti négy alkalommal mozogjon 30 percet.

Rendkívül veszélyes viszont, ha erős napsütésben űzünk bármilyen sporttevékenységet, ezért az feltétlenül kerülendő. Még többet ártunk magunknak, ha ezután még elszívunk egy cigarettát vagy szeszes italt fogyasztunk. Ezek összhatásképpen ugyanis rendkívül megterheljük a szervezetnek a szabad gyökökkel szembeni védekezési szükségletét, aminek hosszú távú káros hatásai lehetnek. A sport, napfény, nikotin és alkohol kombinációja halálos méreg a szervezet számára.

Az egyenletes, kitartó testmozgás, amelynek során soha nem kapunk légszomjat, béta-endorfint termel. Ez biztosítja a testi és szellemi jó közérzetet. A rendszeres, kitartó testmozgás emellett még az endorfin, a boldogsághormon termelését is fokozza, így rosszkedvünk, de esetleg még a depressziónk is elmúlik. A testmozgás fokozásával izzadni kezdünk, ami erősíti immunrendszerünket és segíti a salakanyagok kiválasztását. Nagyon fontos, hogy a mozgás közben testünk ne váljon túlságosan savassá. Ez azt jelenti, hogy a testmozgásnak soha nem szabad kimerítőnek lennie. Így túlterheljük az anaerob területet, megindul az izomsejtek savasodása, és a sav a sportolás folyamán már nem tud lebomlani. Ha tovább folytatjuk a mozgást, a szív- és érrendszer fokozatosan alkalmazkodik az izomműködéshez, ehhez azonban négy-öt percre van szükség. Ezalatt tudatosan csökkentsük a mozgás mértékét, mégpedig olyan szintre, hogy közben megerőltetés nélkül tudjunk beszélni. Csak öt perc múltán kezdődik meg a tényleges edzési szakasz, ami után folyamatosan fokozhatjuk a teljesítményt.

Ha rendszeresen eddzük anaerob területünket, szervezetünk zsírt éget és izmot épít. Mozgás közben a zsír sokkal könnyebben lebomlik, mert a vérben ekkor nincs szénhidrát. Épp ezért lehetőleg ne étkezés után kezdjünk sportolni.

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top