Kezeket fel, ha tapasztaltál már a menstruáció előtt olyan „fura tüneteket”, mint például pattanások, puffadás, folyadék visszatartás, emlő érzékenység, vagy épp hangulatingadozás.
Ezek többek között mind a premenstruációs szindróma tünetei (PMS), ami sajnos nagyon sok nőnek megkeseríti az életét, ráadásul sokszor hisztinek van elkönyvelve, illetve a férfiak szokták ilyenkor mondani, hogy „sárkánykodunk”.
Miről is van szó tulajdonképpen?
A PMS egy tünetegyüttes, ami hormonális egyensúlytalanságról árulkodik nekünk. Teljesen egyénfüggő, hogy kinek milyen tünettel kell megbirkóznia, illetve, hogy mennyi ideig tart. Az ovuláció után és a menzesz között bármikor számíthatunk rá, hormonális egyensúlytalanság esetén. A tünetek erőssége is hónapról hónapra változhat.
A megjelenő tünetek lehetnek görcsök, derékfájdalom, koncentrációs nehézség, emlőérzékenység, hangulatingadozás, álmatlanság, bizonyos ételek utáni vágy, fejfájás, esetleg migrén, szorongás, depresszió, székrekedés…stb.
A hormonális egyensúlytalanságot nagyon sok minden befolyásolhatja, okozhatja például az ösztrogéndominancia, alacsony progeszteronszint, fokozott tesztoszterontermelés, stressz, a bélflóra állapota, vitamin- és ásványi anyagok (például magnézium, E-vitamin) hiánya, az egyszerű cukrokban gazdag táplálkozás, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás.
Amint látható, nem is olyan nehéz a hormonrendszert „kizökkenteni” az egyensúlyából. Nagyon fontos, hogy a megjelenő tünetek alapján eszünkbe jusson a PMS, és ne csak tüneti kezelést alkalmazzunk akár a pattanásokra, a fájdalomra, az álmatlanságra, vagy a vizesedésre, mert hosszú távon nem ezek lesznek az eredményes megoldások.
Igazából a helyes életmód, mozgás, stresszkezelés, egészséges táplálkozás, a vitaminok és ásványi anyagok pótlása nagymértékben fogja befolyásolni a tünetek javulását, vagy éppen megszűnését.
Íme 10 tipp arra, hogyan előzd a PMS tüneteit!
- Törekedj a koffein csökkentésére (növeli a prosztaglandinok termelését, amik a gyulladásban játszanak szerepet, ezzel megnövelve a PMS kialakulásának lehetőségét)
- Kerüld a tej- és tejtermékeket, vagy legalább csökkentsd a bevitelüket
- Fogyassz omega 3-ban gazdag ételeket (pl. tojás, halak, avokádó)
- Támogasd a májad működését korianderrel, zöldségekkel, keresztesvirágúakkal (brokkoli, karfiol…stb.)
- Pótold a magnéziumot, a C és E-vitamint, B-komplexet (a ciklus 2. felében nagy segítség lesz a magnézium a tünetek enyhítésére)
- Pótold az olyan ásványi anyagokat mint a cink, réz, vas, mangán, szelén
- Fogyassz igazi ételeket, és kerüld az agyonfeldolgozott élelmiszereket
- Kerüld a cukrot és a finomított szénhidrátokat
- Figyelj a bélflórád állapotára, támogasd fűszerekkel, savanykás gyümölcsökkel, fermentált ételekkel, rezisztens keményítőkkel
- Stresszkezelés (alvás, sport, énidő, jóga, meditáció…stb.)
Szerző: Strompf Andi
Szólj hozzá