Keresés
Close this search box.
pexels andrea piacquadio 3768582

Így befolyásolja az alváshiány a szervezetedet!

Sajnos manapság egyre több ember panaszkodik arról, hogy nehezen tud elaludni, és ha mégis sikerül, akkor pedig pár óra múlva felébrednek, és nehezen alszanak vissza. Ennek következményeként pedig reggel hulla fáradtan próbálnak kimászni az ágyból, és az egész napjukra rányomja bélyegét a fáradtság.

Sokan még mindig alulértékelik az alvás fontosságát, pedig a mennyiségi és a minőségi alvás elengedhetetlen a szervezet optimális működéséhez.

„Az agyban az alvás gazdagítja a képességünket a tanulásra, a memorizálásra és a logikus döntések meghozatalára. Újrailleszti az érzelmeinket, visszaállítja az immunrendszerünket, finomítja az anyagcserét és szabályozza az étvágyunkat.” (Matthew Walker)

Te is megtapasztalhattad, hogy ha hosszabb távon keveset alszol, akkor ideges, érzékenyebb vagy, jobban kívánod az édeset, falásrohamok törhetnek rád, könnyebben lebetegedsz, csökken a libidód, sőt még a menstruációs ciklusod is felborulhat! És azt tudod, hogy ez miért van? Mert a kevés alvás stressz a szervezetnek!

A hosszan tartó stressz pedig különböző egészségügyi kihívásokat eredményez. Érintett lehet a pajzsmirigy, a női nemi hormonok, az inzulin, befolyásolja az immunrendszert és a bélrendszert is.

Hogyan is van ez?

Stressz hatására aktiválódik a HPA-tengely, ami fokozott kortizol-termeléssel jár. Bekapcsol a szervezet „üss vagy fuss” reakciója, amikor a „túlélés” a cél. A folyamatos stresszel fokozott kortizol-termelésre késztetjük a mellékvesét, ebből adódóan a magas kortizolszint esetében nagyon gyakori az alvászavar, a gyakori éjszakai ébredések és a nem kielégítő alvás.

Tartós stressz esetén viszont a mellékvese már nem tud elegendő kortizolt termelni, csökken a szintje, aminek következtében nagyon gyakori a nehéz ébredés, napközbeni fáradtság és az alacsony vérnyomás is.

Sajnos a pajzsmirigy is érintett lehet, mert a hosszan tartó stressz hatására csökkenő kortizolszint pajzsmirigy-alulműködést eredményezhet. Ebben az esetben a pajzsmirigy belassítja az anyagcserét, csökken a T3- és T4-hormonok értéke, ellenben emelkedik az rT3 értéke. Ennek eredményeként pajzsmirigy alulműködéses tünetek lesznek a jellemzők.

Mindezek mellett a bélrendszer mikroflórája is megváltozik, mert tartós stressz hatására felborul a bélrendszerben lévő jó és rossz baktériumok egyensúlya, és elszaporodnak a patogén baktériumok, aminek következtében hasi diszkomfort érzés alakulhat ki.

Sajnos az immunrendszer működése is csökken stressz hatására, így hamarabb megbetegedhetsz.

Napjainkban nagyon sok nő küzd funkcionális meddőséggel, hormonális egyensúlytalansággal, ciklusproblémákkal. A hosszan tartó stressz ezt a területet is nagymértékben érinti, mert felborulhat az ösztrogén/progeszteron arány, eredményezhet alacsony progeszteronszintet az alacsony kortizol miatt, így közvetve okozhat cikluszavart, fájdalmas menstruációt, erőteljes vérzést, vagy éppen teherbeesési nehézségeket.

Sajnos nő az inzulinrezisztencia kockázata tartós stressz (kevés alvás) esetén, mert a fokozott kortizol-termelés hatására nő a vércukorszint, valamint az inzulinszint, és ezzel fordítottan arányosan csökken az inzulin érzékenysége. Ennek következtében gyakori lesz például az édesség utáni vágy, az ingerlékenység evés előtt, a remegés étkezés halasztáskor, a délutáni álmosság.

A tartósan kevés alvás nagyon fel tudja borítani a szervezet optimális működését, éppen ezért nagyon fontos a stresszmenedzsment, a megfelelő minőségi, valamint mennyiségi alvás és az egészéges táplálkozás.

Íme 8 tipp a pihentető alváshoz:

  1. Hűvös szoba.
  2. Blokkold a kékfényt (mobiltelefon, számítógép, laptop)!
  3. Próbáld ki a glicint mint aminosavat lefekvés előtt!
  4. Lefekvés előtt pótold a magnéziumot!
  5. Aludj sötétben!
  6. Használj illóolajokat a stresszcsökkentéshez, elalváshoz!
  7. Relaxálj!
  8. Olvass könyvet!

Szerző: Strompf Andi

A szerzőről

Szólj hozzá

Kapcsolódó bejegyzések

Scroll to Top