Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke szerint Budapest erős pályázó a 2024-es nyári játékok megrendezésére, s látható, hogy a város és Magyarország jól alkalmazkodik az Agenda2020-ban foglaltakhoz.
„Budapest komoly lépéseket tett már eddig is, magáénak érzi az Agenda2020-at, ez jól látszik abból, hogy milyen mértékben épít a már meglévő létesítmények felhasználására, s támaszkodik a főváros szépségeire, nevezetességeire, amik számos versenyszám esetében remek hátteret adhatnak” – mondta a német sportvezető az MTI-nek adott exkluzív interjújában.
A 61 éves NOB-elnök szerint az olimpiára pályázó városoknál nincs szükség népszavazásra, az viszont nagyon fontos, hogy a lakosság támogassa a kandidálást, de hogy ezt milyen formában mutatja meg egy jelentkező település és ország, az már rajta múlik.
„A rendezési jog elnyeréséről végül a NOB dönt, amely független szempontok alapján határoz, de az bizonyos, hogy nagyra értékeljük például a budapesti pályázat lakossági támogatását” – tette hozzá Bach, aki kitért arra, hogy Hamburgban népszavazás döntött arról, hogy a német város mégsem érdeklődik a rendezés iránt.
„Természetesen szerettük volna, ha mind az öt pályázó versenyben marad, de Németországban speciális körülmények játszottak közre, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetséget érintő botrány a német futballt is érintette, pénzügyi gondok is voltak, s fontos tudni, hogy az illegális bevándorlók ügye is nagy mértékben befolyásolta ennek a népszavazásnak az eredményét” – jelentette ki a sportvezető, ugyanakkor jelezte: a NOB örül a négy, versenyben maradt nagyon erős pályázónak, s bárhol is rendezik a 2024-es játékokat, biztos benne, hogy nagyszerű esemény lesz.
A NOB által tavaly decemberben elfogadott, gazdaságos, olcsó és megtérülő olimpiákat előirányzó Agenda 2020 reformprogramról úgy vélekedett, hogy az jobban sikerült, mint előzetesen várta, a benne foglalt intézkedések közül többnek a bevezetése és alkalmazása folyamatban van, vagy még csak most következik.
„Elég csak megnéznünk, hogy mely városok pályáztak a 2024-es játékokra, a reformprogramnak ugyanis épp az volt az egyik célja, hogy lehetőséget adjon az olyan településeknek és országoknak, mint például Budapest és Magyarország arra, hogy az olimpiát a saját fejlesztési terveihez használja katalizátorként” – mondta Bach, aki a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) megalapításának 120. évfordulója alkalmából látogatott a fővárosba.
A NOB-elnök a MOB tevékenységét dicsérte, kiemelte, hogy a 2008-as pekingi nyári játékokon Magyarország az éremtáblázat 21. helyén zárt, a 2012-es londoni eseményen viszont már 9. volt.
„Ez is mutatja, hogy nagyszerű munka folyik itt, ráadásul megnézhetjük a többi programot, amelyek a sportolókért és a sportolókkal együtt zajlanak, ezekhez szintén csak gratulálni tudok” – nyilatkozta a sportvezető.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetséget és Nemzetközi Labdarúgó Szövetséget sújtó botrányok kapcsán Thomas Bach azt mondta, nem kell attól tartani, hogy hasonló problémák a NOB-nál is felvetődhetnek, a szervezet ugyanis már tizenöt évvel ezelőtt végrehajtott olyan reformokat, amelyeket más nemzetközi szövetségek még csak most vezetnek be.
„A mi rendszerünk jó, de sosem lehet tökéletes, ezért folyamatosan vizsgáljuks, ha valamilyen változtatásra van szükség, akkor azt ki kell dolgozni és végre kell hajtani” – mondta a NOB-elnök.
A 2024-es olimpia megrendezéséért Budapest mellett Los Angeles, Róma és Párizs verseng. A NOB 2017-ben, Limában jelöli ki a játékok helyszínét.
Szólj hozzá