Ismered azt az érzést, amikor kimész futni, hogy megszabadulj a napi stressztől, de hiába, az úgynevezett „flow” mégsem akar eljönni? Amikor az agyad nem engedi el az aznap történt problémás ügyeket, vagy éppen nem tudsz elvonatkoztatni a következő naptól, amikor valami nyomasztó dolog vár rád? Sokan várjuk a sporttól, hogy kiegyensúlyozottabbá tegyen bennünket, de ez gyakran mégsem teljesen sikerül, így előbb-utóbb a napi edzésből is megoldandó feladat, vagy nyomasztó probléma lesz.
Erre jelenthet megoldást a mindfulness, amelynek segítségével visszatalálhatsz ahhoz az érzéshez, ami miatt elkezdtél sportolni és amire annyira vágysz az edzéseid során.
A mindfulness, azaz a tudatos jelenlét néhány évvel ezelőtt bukkant fel a köztudatban mint stresszoldó és relaxációs technika, szerepe azonban egyre nő, és használata egyre szélesebb körben elterjedt.
A buddhizmuson alapuló gyakorlat egy különleges viselkedési forma: nem a cselekvésen, hanem a megfigyelésen és a befogadáson alapul. Amikor a mindfulnesst gyakoroljuk, akkor arra törekszünk, hogy a figyelmünket tudatosan a jelen pillanatra irányítsuk, azaz ne értékeljünk, ítéljünk vagy következtessünk. Mindez nagyon egyszerűen hangzik, ám a gyakorlatban mégsem az. A figyelem tudatos irányítása sok gyakorlást és nagy türelmet kíván meg, egy átlagos ember néhány másodpercnél tovább nem is képes erre. Agyunk úgy van „beállítva”, hogy a gondolataink folyamatosan elkalandoznak, és néhány percenként más-más témák, aggodalmak, lehetőségek törnek be a fejünkbe.
De mi lenne, ha ellenállnánk ennek, és megélnénk az adott pillanatot? És ami a legfontosabb: hogyan tudnánk ezt kivitelezni?
- Az első lépés, hogy sportolás előtt szánj pár percet arra, hogy kiürítsd a fejed és megszabadulj a napi mókuskerékkel kapcsolatos gondolatoktól. Vegyél néhány nagy levegőt, és fókuszálj az aznapi edzésre: gondold át az útvonalat, hangolódj rá a sportra! Ne egy bonyolult intervallumos edzés során akard kipróbálni a mindfulnesst, hanem egy könnyű, strukturálatlan, szabad lefolyású edzésnapot válassz ki ehhez.
- Engedd el az elvárásokat, ne idegeskedj azon, mekkora távot és milyen gyorsan teszel meg, ne matekozz, kalkulálj! Ez az alkalom nem arra van szánva. Állítsd némára a telefont, az órát tedd zsebre vagy takard le a pulcsi ujjával, és zárj ki minden egyéb olyan tényezőt, ami elterelheti a figyelmedet és kizökkenthet a pillanat megéléséből!
- Kezdj lassan, és figyeld a légzésed! A mindfulness arról szól, hogy minden érzékszervedet vond be, és éld át, melyik hogyan reagál. Kezdd azzal, hogy megfigyeled a légzésed, érezd, ahogy egyre szaporábbá válik, és élvezd, ahogy a friss levegő a tűdődbe hasít! Érzel valamilyen illatot? Érezd, ahogy dobog a szíved, és figyeld meg, hogy önti el a tested a melegség! Hol kezdesz legelőször bemelegedni, és hogyan terjed át a tested többi részére a felpezsdült vérkeringés? Vedd sorra az izmaidat: hogyan mozognak és dolgoznak együtt? Mennyire harmonikus a mozgásod?
- Hallgasd a lépteid hangját! Milyen hangja van annak, ahogy elsuhansz? Mit hallasz még? Autóforgalmat, esetleg madárcsicsergést?
- A tested megfigyelése után térj vissza a gondolataidra! Ha esetleg probléma vagy negatív gondolat tör fel, azt engedd is el aggódás vagy értékelés nélkül, és figyelj inkább magad köré! Mit látsz? Nézz alaposan! Figyeld, ahogy fodrozódik a víz vagy, ahogy mozognak a falevelek a fákon! Próbálj meg magadra a természet részeként gondolni, és egyszerűen csak nézd a tájat, ami mellett elhaladsz!
- Amikor a gondolataid el akarnak kalandozni, kezdd elölről az érzékszerveid számbavételét, és gondold át újra az elejéről, a tested mely része mit közvetít a számodra! Mit érzel, mit látsz, mit hallasz? Milyen a légzésed, mennyire harmonikus a mozgásod? Ne gondolkodj ezeknél tovább!
- Az edzésed vége felé szép lassan szakadj el a külvilág érzékelésétől, és fókuszálj egyre inkább a testedre! Élvezd, ahogy egyre lassabb és lassabb leszel, míg végül megállsz! Figyeld meg, hogy nyugszik meg a légzésed és lassul le a szívdobogásod! Nyújtás közben hangolódj rá az izmaid visszajelzésére!
- Legvégül köszönd meg magadnak, hogy lehetőséged volt edzeni, hogy megteremtetted rá az időt és rászántad az energiát! Légy hálás a testednek, amiért lehetővé teszi neked, hogy sportolj! Élvezd, ahogy átjár a büszkeség és az öröm a sikeresen elvégzett testmozgás miatt!
Ne várjuk, hogy mindjárt elsőre sikerül egy tökéletesen kivitelezett mindfulness-edzést kanyarítanunk, ez ugyanis egy olyan relaxációs technika, ami gyakorlást igényel! Teljesen természetes, ha nem sikerül maradéktalanul kizárni a nemkívánatos gondolatokat, ha elkalandozik a figyelmünk. Idővel egyre jobban fog menni a tudatos jelenlét, és mind hosszabbra és hosszabbra fogjuk nyújtani a pillanat megélését. Azzal, hogy egy-egy edzés erejéig a jelenre fókuszálunk és megfigyeljük a testünk működését, sok stressztől szabadulunk meg, élvezetesebbek lesznek az edzéseink, és kiegyensúlyozottabbá válunk.
Szerző: Peterdi-Farkas Éva
Szólj hozzá